Pretraži naš web

Koliko nas je online :)

Imamo 37 gostiju i nema članova online

Humanitarni sajam „Prstići dobrote“

U našem Dječjem vrtiću „Vrtuljak“ održan je predivan humanitarni sajam pod nazivom „Prstići dobrote“, koji je organiziran s plemenitim ciljem pružanja financijske pomoći jednoj obitelji korisnika zaprešićkog Caritasa.
Ova posebna inicijativa bila je prilika za djecu, roditelje i djelatnike vrtića da zajedničkim trudom doprinesu nečemu većem. Naši vrijedni mališani, uz nesebičnu podršku svojih odgojiteljica, marljivo su izrađivali unikatne rukotvorine od keramike, razne ukrase i druge kreativne predmete koji su uljepšali sajam. Uz dječju kreativnost i maštovitost, svaki rad zračio je toplinom i ljubavlju.
Hodnici našeg vrtića pretvorili su se u pravo blagdansko čarobno mjesto, ispunjeno šarenim stolovima prepunim ukrasa, adventskih vijenaca, svijeća i brojnih drugih divnih detalja. Sajam nije bio samo prilika za prikupljanje sredstava već i za okupljanje zajednice, jačanje duha solidarnosti i zajedništva te stvaranje uspomena koje će nas dugo grijati.
Veliko hvala svima koji su se uključili – našim mališanima na trudu, odgojiteljicama na podršci i kreativnosti, te roditeljima i svim posjetiteljima koji su svojim dolaskom i donacijama podržali ovu hvalevrijednu akciju.
Zajedno smo pokazali da i najmanji prstići mogu činiti velika djela, a „Prstići dobrote“ postali su simbol topline, nesebičnosti i ljubavi prema bližnjima.

 

 

Posjet Vatrogasnoj postaji Zaprešić

U okviru projekta ”Žurne službe” djeca odgojne skupine ”Sunce” posjetila su Vatrogasnu postrojbu Zaprešić. Vatrogasci su ih ljubazno dočekali i upoznali sa svojim zanimanjem. Djeca su tom prilikom razgledavala vatrogasna interventna vozila, upoznala se s opremom koju svaki vatrogasac posjeduje, a najveći doživljaj ipak je bio sjesti na prednje sjedalo vatrogasnog kamiona.
Profesionalni vatrogasci odgovarali su na brojna dječja pitanja i ujedno ih educirali o tome kako se zaštititi od požara te kako ga prevenirati. Cilj ovih aktivnosti je edukacija djece, proširivanje postojećih spoznaja i stjecanje novih znanja o sigurnosti i važnosti žurnih službi.

 

 

Thanksgiving u Smajlićima

Engleska odgojna skupina “Smajlići” obilježila je 28.11. Thanksgiving tj. Dan Zahvalnosti, jedan od najvažnijih američkih državnih blagdana koji se u Americi obilježava posljednji četvrtak u mjesecu studenom, dok se u Kanadi obilježava svakog drugog ponedjeljka u listopadu. Blagdan je to kojim Amerikanci, u krugu svojih obitelji i prijatelja, odaju poštovanje i zahvalnost Bogu i svojim najbližima za sve dobro koje su iskusili tijekom godine i to ne samo za materijalna dobra nego i za zdravlje, ljubav, potporu i zajedničke trenutke.

Kroz poticajno okruženje i kroz priču djeca su saznala kako i kada su engleski doseljenici došli u Ameriku te kako su naišli na Indijance koji su im pomogli da se snađu u nepoznatoj zemlji, kako da dotad nepoznate biljke počnu koristiti za prehranu i lijekove i još mnogo toga što im je bilo potrebno za preživljavanje. Ovim putem djeca su na zabavan način učila o tradiciji zemalja engleskog govornog područja, otkrivajući kulturnu i jezičnu raznolikost svijeta čime želimo razvijati kod djece pozitivan i tolerantan odnos prema drugima. Kako bi obilježavanje Dana Zahvalnosti bilo potpuno, odgojno obrazovna skupina “Smajlići” organizirala je i svoju gozbu povodom ovog blagdana.

Još jedna bitna zadaća ističe se u provođenju ovih aktivnosti, a to je osvijestiti kod djece važnost uzajamnog pomaganja i prihvaćanja. Baš kao i engleski doseljenici svi u životu ponekad imamo teške trenutke, ali uz pomoć obitelji i prijatelja lakše ih je prebroditi. Zato, budimo jedni drugima prijatelji i ne zaboravimo ponekad zastati i zahvaliti se na onome što imamo, baš kao i naši “Smajlići” koji su svoja promišljanja prenijeli na plakat “ I m thankfull for...”

 

Dani kruha u skupini Oblačići

U sklopu obilježavanja Dana kruhai zahvale za plodove zemlje, u skupini Oblačići su djeca uz pomoć svojih odgojiteljica provela aktivnosti pod nazivom “Babini kolači”. U suradnji s roditeljima pripremili su jabuke i sa kuhinjom dogovorili pečenje kolača. Oblačići su aktivno sudjelovali u svim etapama izrade; pripremali su i čistili jabuke, ribali ih, primpremili smjesu za pečenje i zajedno sve posložili u kalup u kojem se ispekao najfiniji kolač od jabuka u kojem su kasnije svi uživali.

 

 

PROJEKT „ŽURNE SLUŽBE”

Policijska službenica Policijske uprave Zaprešić danas je posjetila odgojnu skupinu „Sunce”. Policijska službenica educirala je djecu u 6.godini života na temu sigurnosti u prometu. Objasnila im je sigurne načine kretanja u prometu u svojstvu pješaka te da prilikom vožnje u automobilu trebaju biti vezani sigurnosnim pojasom te u adekvatnim dječjim sjedalicama.
Ovaj posjet policijske službenice i interes djece potaknuo nas je na daljnje aktivno promišljanje o aktivnostima u projektu „Žurne službe” koji provodimo u sklopu nacionalnog projekta „Sigurnije škole i vrtići”, a koji se provodi u suradnji s Ministarstvom znanosti i obrazovanja i Hrvatskim crvenim križem.
Cilj projekta „Sigurnije škole i vrtići” je poboljšati znanja i ojačati kompetencije učenika u osnovnim školama i djece u vrtićima te njihovih učitelja i odgojitelja za teme pripreme za izvanredne situacije, prve pomoći, psihosocijalne podrške i sigurnosti u školama i vrtićima.
Odgojiteljice Ivanka Baketa i Ivana Džoja

 

 

Aktivnosti u skupini „Kapljice“

Povodom obilježavanja Dana kruha i zahvalnosti za plodove zemlje, skupinu kapljice posjetile su majka i baka Žnidarec koje su svoje vrijeme i trud posvetile prezentaciji starine, te s puno ljubavi prenijele svoje znanje oko pripreme kruha i peciva. Nosile su tradicionalnu svečanu prigorsku narodnu nošnju iz okolice Varaždina. Djeca su znatiželjno i pažljivo slušala predstavljanje dijelova nošnje i usvajala njihove nazive. Proces pripreme za izradu tijesta započeo je od prosijavanja brašna, pripreme kvasca te miješanja (klofanja) kuhačom i rukama. Zamijesili su kruh koji su blagovali zajedno s ručkom, a svako dijete oblikovalo je pecivo u obliku ptičice koje su nosili kući.

Povodom obilježavanja Svjetskog dana štednje 31.10. djeca su zajedno sa svojim odgojiteljicama razgovarala o tome što znači štedjeti, što sve možemo štedjeti, čemu služi novac, novčanik, kasica. Od pedagoški neoblikovanog materijala djeca su zajedno sa roditeljima izradili svatko svoju kasicu prasicu. Izradili su zajednički plakat na temu „Što štedimo, a što ne štedimo?“ i zaključili: „Štedimo novac, ali ne i ljubav!“

 

Sportski susreti Dječjih vrtića Grada Zaprešića

U srijedu 06. studenoga 2024. su se u prostorima ŠRC Zaprešić održali jubilarni 20. Sportski susreti Dječjih vrtića Maslačak i Vrtuljak. Susreti su okupili veliki broj predškolaraca pripremljenih za natjecanja u raznim disciplinama ; štafeti, ženskom i muškom nogometu, poligonu, povlačenju užeta te su uz pomoć vrijednih odgojiteljica pripremili i navijačke točke.
Djeca su imala i veliku podršku s tribina od svojih prijatelja iz skupina i roditelja koji su došli podržati skupine iz svojih vrtića.
Čestitke svima uključenima na sudjelovanju i trudu!


 

Projekt “Hitne službe” u Oblačićima

Djeca su kroz kreativne i interaktivne aktivnosti imala priliku naučiti o važnosti hitnih službi i bolje se upoznati s njima. Projekt je započeo aktivnostima vezanim uz policiju. Provedene su igre na poligonu napravljenom u sobi dnevnog boravka gdje su djeca imala prilike saznati nešto više i o prometnim pravilima te ulozi policajca. U suradnji s roditeljima sakupljeni su automobili, semafor, uniforma policajca te su djeca naučila broj za kontakt u nuždi. Kroz igru, djeca su naučila kako se ponašati u situacijama koje zahtijevaju hitnu pomoć, kao i važnost broja za kontakt u nuždi. Projekt je nastavljen posjetom vatrogasca koji je djeci u grupi „Oblačići“ predstavio svoj važan posao. Uz veliki trud vatrogasca, djeca su rado sudjelovala u igrama na temu vatrogastva, kroz koje su se educirala o zaštiti od požara i ulozi vatrogasaca. Odgojiteljice su također organizirale razne sadržajno bogate aktivnosti na temu.
Organizirana je imitativna igra „bolnica“ kroz koju su djeca kroz ulogu liječnika i pacijenata učila o važnosti zdravstvene skrbi i prve pomoći. Ove aktivnosti ne samo da su djecu zabavile, već su im i omogućile da steknu osnovna znanja o hitnim službama i njihovoj ulozi u svakodnevnom životu.

 

 

DAN SJEĆANJA NA ŽRTVE DOMOVINSKOG RATA I DAN SJEĆANJA NA ŽRTVU VUKOVARA I ŠKABRNJE

Simboličnim paljenjem lampaša djeca i zaposlenici našeg vrtića odali su počast gradu heroju. Djeci se na prigodan način objašnjava i približava pojam Grada Vukovara, njegove važnosti i značenja za našu državu.

 

 

Dječji tjedan u vjerskoj skupini Noina lađa

Tema dječjeg tjedna u vjerskoj skupini Noina lađa bila je „To je naše, na to smo ponosni“. U sobi dnevnog boravka oformljen je centar tradicijskih igračaka te su djeca promatrala nošnje zaprešićkog kraja. Nakon upoznavanja nošnji kao tradicijske odjeće, od papira su izradila svoje. Ostvarena je i suradnja s roditeljima te su tako djecu posjetile dvije majke koje su ih upoznale i s kojima su igrali igre „Došla majka s kolodvora“ te „Ja posijah repu“, a imali su i mali zadatak kod kuće – izraditi plakat igara koje su oni igrali u djetinjstvu.

 

Dječji tjedan u skupini Medvjedići

U periodu od 07. do 11. listopada u sklopu Dječjeg tjedna svakodnevnica skupine Medvjedići je bila ispunjena raznim aktivnostima. Djeca su zajedno s odgajateljicom skupljala povrće od svojih kuća od kojeg su napravili zimnicu. Samostalno su izrezivali, gulili i pakirali povrće u staklenke i tako za svoju obitelj pripremili ukusan obrok. Skupina je također donirala plišane igračke na odjel pedijatrije u bolnicu Rebro.


 

Dječji tjedan u skupini Ptičice i Ribice

U sklopu dječjeg tjedna u skupini Ptičice provedene su razne aktivnosti kojima su djeca učila kako saditi cvijeće i brinuti o njemu. Izradili su plakat „Stari zanati - lončarstvo“, upoznali se sa zanimanjem lončara te izrađivali ukrase od gline. Učili su šivati i peći kruh kojim su se kasnije sladili. Oformljavanjem novog centra tradicijskih igračaka prisjetili su se kako su se djeca nekada igrala i izradili vremeplov dječje igre.


U skupini Ribice djeca su sa svojim odgojiteljicama posadila stablo i svakodnevno se brinuli o njemu. Upoznali su priču „Drvo ima srce“, šivali gumbiće i tako razvijali finu motoriku.

 

 

Skupina "Sunce" u posjetu Domu zdravlja

Zajedno sa svojim odgojiteljicama, odgojna skupina „Sunce“ iz dječjeg vrtića Vrtuljak je posjetila Dom zdravlja. Tijekom posjeta djeca su obišla ambulante u Domu zdravlja kako bi se upoznala s radom medicinskih sestara, doktora te Hitnom službom. Mališani su prvo posjetili pedijatrijsku ambulantu gdje su im sestra i doktorica Filija demonstrirale rad u ambulanti. Nakon toga u stomatološkoj ambulanti imali su priliku vidjeti i čuti sve o važnosti oralne higijene. Također su posjetili i biokemijski laboratorij te rtg odjel gdje su im doktori i medicinske sestre pokazali medicinske aparate koji nam pomažu u  obavljanju pretraga važnih za očuvanje našeg zdravlja. Na kraju posjeta djeca su se upoznala sa Hitnom službom te vozilom Hitne pomoći. Ugodno su iznenadili medicinsko osoblje svojim znanjem o postupcima pružanja Prve pomoći kod lakših ozljeda te važnim brojevima telefona. Cilj ovih posjeta je upoznavanje rada pojedinih službi i zdravstvenih stručnjaka kako bi se kod djece smanjio strah od pregleda i pretraga te kako bi se stekle potrebne zdravstvene navike kod djece predškolskog uzrasta. Kako se između ostalog kod djece promiče razvoj solidarnosti i tolerancije tako su djeca sa svojim odgojiteljicama te u suradnji sa roditeljima naslikali likovne radove koji će biti postavljeni u čekaonice Doma zdravlja, te su donirali igračke za pedijatrijsku čekaonicu kako bi u teškim trenucima olakšali drugima čekanje i umanjili strah od posjete doktoru.

 

 

Jesen u Oblačićima

Odgojna skupina „Oblačići” je obilježila dolazak jeseni sakupljanjem plodova i formiranjem Jesenskog kutića.
Veliku bundevu u kombinaciji s drugim materijalima su iskoristili za izradu strašila što je izazvalo veliki interes i radost djece. U sklopu aktivnosti djeca su pjevala i plesala te su naučila novu igru sa pjevanjem .
Cijeli tjedan bio u raznim igrama i istraživanju jesenskih plodova.

 

 

Humanitarna akcija "Djeca djeci" za Kuću ljubavi Savica

Povodom Dječjeg tjedna u DV Vrtuljak skupine Kućice i Zebrice organizirale su humanitarnu akciju pod nazivom "Djeca djeci" s ciljem pomoći Kući ljubavi Savica. Ova akcija imala je za svrhu prikupljanje higijenskih i ostalih potrepština koje su neophodne za svakodnevnu brigu o djeci smještenima u ovoj ustanovi. Kuća ljubavi Savica pruža sigurnu i toplu sredinu majkama i djeci u potrebi.
Kuća osigurava smještaj maloljetnim i punoljetnim trudnicama i majkama s djecom od rođenja do godine dana života te djeci bez odgovarajuće roditeljske skrbi od rođenja do treće godine života.
Osim prikupljanja donacija, Kućice i Zebrice za djecu iz Kuće ljubavi pripremili su i likovne radove. Kućice su crtale flomasterima, a Zebrice su se napravile zajednički uradak pomoću otiska dlanova.
Prikupljene donacije odgojiteljice su odvezle u Kuću ljubavi Savica gdje ih je dočekala topla dobrodošlica zaposlenika i štićenika.
Odgojiteljice su imale prilike upoznati se s radom kuće te uživati u društvu djece. Djeca su ih srdačno dočekala i poslali puno pozdrava svojim prijateljima u Vrtuljku.
Organizatori, skupine Kućice i Zebrice, s ponosom ističu uspjeh akcije i zahvaljuju se svim roditeljima i djeci koji su svojim nesebičnim doprinosom pokazali da djeca, uz podršku svojih roditelja, mogu biti primjer humanosti i brige za one kojima je pomoć potrebna.
Njihova spremnost da pomognu i pokažu suosjećanje prema drugima odigrala je ključnu ulogu u uspjehu ove humanitarne inicijative.
Zahvaljujući dobroti i solidarnosti, djeca su još jednom dokazala da se velikodušnost uči od malih nogu.

 

Kutić Vrtuljčić

S novom pedagoškom godinom u prostoru područnog objekta oformljen je Kutić Vrtuljčić. Kutić je namijenjen radu matičnih odgojitelja sa svojom skupinom. Odgojitelji na ovom mjestu mogu interpretirati slikovnice, priče, stihove ili pak poticati govorno i scensko izražavanje. Interesna skupina zadužena za ovaj kutić periodično će ga opremati različitim poticajima koji će biti sukladni aktualnostima u vrtiću.

 

 

Dječji tjedan u Oblačićima

Povodom obilježavanja Dječjeg tjedna Oblačići su prilagodili i planirali aktivnosti vezane za tradicijske igračke, čuvanje običaja i kulturne baštine.
U suradnji sa roditeljima u sobi dnevnog boravka oformili su novi centar :"Da se ne zaboravi" u koji su smjestili tradicijske igračke, lutke u narodnoj nošnji, lutke izrađene od prirodnih materijala (perušina, kuhača te plodova jeseni kojima su se nekada igrali naši djedovi i bake). Prisjetili su se plesova i igara te koristili narodne nošnje. Kroz ovakve aktivnosti se kod djece od najranije dobi razvija kulturni identitet te ljubav prema kulturnoj baštini.
Svoje slikovnice donirali su drugoj djeci i veselili se što su druge razveselili malim znakom pažnje.

 

Sadnja suncokreta u vrtićki cvijetnjak

Roditelji iz skupine “Kapljice” su poklonili suncokret koji su djeca zajedno sa svojim odgojiteljicama posadila i time pridonijela uređenju našeg vrtićkog dvorišta! Hvala roditeljima!

 

Projekt “Ovo sam ja”

U skupini Medvjedići se kroz cijelu pedagošku godinu provodio projekt pod nazivom “Ovo sam ja”. Djeca su kroz razne aktivnosti razvijala pozitivnu sliku o sebi, prijateljima iz skupine, razvijala grupnu koheziju i pripadnost. Osvrnuli su se na različitosti, specifičnosti svakog djeteta, interese djece, te se svaki tjedan rad skupine bazirao na onome što pojedino Dijete tjedna najviše voli. U projekt su bili uključeni i roditelji te je svaki tjedan skupina Medvjedića ugostila jednog ili dva člana iz obitelji djece s kojima su se provodile radionice, pokusi, čitale priče, igrale igre, utakmice, organizirale šetnje okolicom vrtića i slično.
 
Djeca su s veseljem prihvatila projekt te ga predstavila na njihovoj završnoj priredbi gdje su imali priliku predstaviti se na način da svako dijete predstavlja svog para ( najdraže jelo, hobi, boja kose, očiju, najdraže boje, priče, crtići, ...).

 

 

Sklop aktivnosti - ZUBI

Skupine Ptičice i Medvjedići su provele sklopove aktivnosti na temu Zubi i zdravlje zubi, stomatolog i higijena zubi.
 
U skupini Ptičice bio je organiziran stomatološkoj ordinaciji Jasne Božinović, aktivnosti su se provodile s naglaskom na higijenu usne šupljine, promatranju zubića djece iz skupine, izrađivali su se otisci zubala, istraživali su kako različiti napitci djeluju na zube i caklinu, učili su o djelovima zuba, i igrali razne igre opvezane s temom.
 
U skupini Medvjedići djeca su imala priliku igrati se sa modelom zubala i izrađivati zube od plastelina u igri stomatologa, izrađivali su model zubala kaširanjem boca, odgojiteljice su organizirale posjetu majke djeteta koja radi u stomatološkoj ordinaciji koja je djeci približila važnost održavanja higijene zubi, proces popravka zuba, upoznala ih je sa stomatološkim priborom te su sva djeca taj da donijela svoje četkice za zube pa su ih zajedno oprali nakon ručka. Tjedan su proveli u simboličkoj igri i pokazivanju svojih fotografija kad su posjetili stomatologa.
 
 
 
 

Sklop aktivnosti - pčele

Tijekom mjeseca svibnja, skupine Jagodice i Ribice provele su sklopove aktivnosti na temu pčele i oprašivanje biljaka.
 
U skupini Jagodice aktivnosti su se provodile na temu “Tajni život pčela” kroz koje su djeca upoznala specifičnosti pčela, njihovo stanište, važnost pčela za prirodu te su se upoznali sa pojmom pčelara. Čitala se slikovnica “Kako žive pčele”, a cilj aktivnosti je bio poticati socijalne kompetencije djece, međusobnu suradnju, proširiti aktivni i pasivni riječnik kroz razgovor, čitanje i listanje slikovnica.

Izrađivali su pčele od tjestenine, kartona, vune i tempera, izzradili košnicu i presjek košnice, naslikali su pčelaricu Jagodu, a kroz istraživačke aktivnosti su se upoznali sa pčelom, načinom na koji pije nektar, dijelovima tjela pčele, naučili su tko su matica i trut.
 
U skupini Ribice aktivnosti su aktivnosti prolazile kroz čitanje i listanje slikovnica s tematikom pčela i oprašivanja biljaka, izrađivali su se modeli košnica od kartona i tempera, odgojiteljice su se čak i obukle u pčelarsko odijelo kako bi djeci pokazala kako to za pravo izgleda.
 
Izrađivali su pčele od kartona i paus papira koje su na kraju smjestili u prostor hodnika te smo imali dojam da hodamo kroz pravu košnicu! U istraživačkim aktivnostima su promatrali uginulog bumbara kojeg su pronašli na dvorištu vrtića, proučavali su dijelove tjela pčele, načine na koji se oprašuju biljke, zašto pčele oprašuju biljke.
 
U ovim aktivnostima su djeca zaista uživala te su svi osvijestili koliko su pčele važne za ljude i prirodu oko nas!
 
 

Predstava “Tko to tamo prlja?”

Dana 20. svibnja 2024. godine u dvorani našeg područnog objekta se održala besplatna predstava za djecu po nazivom “Tko to tamo prlja?”
Djeci je na šaljiv i poučan način približena važnost održavanja čistoće, razvrstavanja otpada, pospremanja igračaka i održavanja osobne higijene.
 
 
 

Projekt „Voda“ u skupini Lavići

U odgojnoj skupini Lavići djeca su s odgojiteljicama provodila projekt „Voda“.
 
Cilj projekta bio je razviti svijest o važnosti vode za svakodnevni život, za život ljudi, biljaka, životinja, za što nam je sve voda potrebna, kako se koristi voda, kako štedimo vodu, vrste vode na Zemlji i svojstva vode.
 
 
Zadaća ovog projekta bio je razvoj pozitivnih stavova i odnosa prema okolini; razvoj taktilne, vizualne i slušne percepcije; stjecanje iskustava i spoznaja o prirodnoj sredini i istraživanjem odnosa i veza među pojavama (kiša, snijeg, agregatna stanja); razvoj pamćenja; razvoj operativnog mišljenja (uspoređivanje, sličnosti, razlike, grupiranje prema zadanom kriteriju, bilježenje pomoću slika, crteža, simbola); razvoj suradništva u skupnom radu i igri; obogaćivanje riječnika; razvoj vještine slušanja i razgovora.
 
Djeca su kroz razne likovne i istraživačke aktivnosti ispitivala svojstva vode. Tehnikom slikanja „Mokro na mokro“ uočavala su što se događa s bojom na mokrom papiru, a slikanjem slamkom dobili su jedinstvene likovne radove.

 
Ispitivali smo: topivost određenih namirnica u vodi, a rezultate upisivali u tablicu; promatrali što pluta, a što tone te prozirost vode. Raznim pedagoški neoblikovanim materijalom djeca su manipulirala vodom – radili su kišu, mjehuriće sa slamčicama, prelijevali su vodu u posude raznih veličina te promatrali da li se količina vode u njima mijenja.

 
Djeca su listala atlase i čitala enciklopedije o vodi na Zemlji i po promatranju su crtali planet Zemlju. Naučili su razliku između slatke i slane vode, voda stajaćica i tekućica te njenim stanovnicima. Izradili su plakat o važnosti vode i kako možemo štedjeti vodu. Kroz svakodnevnu igru vodom i ostalim materijalima ponavljali su
naučeno.
 


 
 
 

Završne priredbe i oproštaj od predškolaraca

I ove godine u našem vrtiću su odgojiteljice zajedno sa djecom pripremile prigodne završne priredbe kako bi se oprostili od vrtića i vrtićkog doba.
 
Skupine Zvjezdice, Pande, Lastavice, Ljubičice i Lavići su na taj način prikazali roditeljima, bakama, djedovima i ostalim članovima svojih obitelji što su sve djeca naučila i savladala. Svojim trudom i zalaganjem djeca su kroz pjesmice, recitacije ali i plesne koreografije pokazali da su spremni za novo veliko poglavlje u svojim
životima.
 
Odgojna skupina Zvjezdice je kao poklon za rastanak dobila i prigodnu pjesmu koju možete poslušati ovdje.

Name
Play
Duration
zvjezdice

3:19 min

 
Našim predškolarcima želimo puno sreće i uspjeha u novim izazovima koji ih čekaju.
 




 
 
 

Radost toplih dana: Igra vodom u našem vrtiću

Ljeto nam polako stiže, a s njim i sunčani dani savršeni za igru na otvorenom. Kućice i Zebrice iskoristile su ove predivne dane za organizaciju posebne aktivnosti koja je donijela neizmjernu radost našim mališanima - igra vodom! Igra vodom bila je pomno isplanirana kako bi djeca mogla uživati u sigurnom i zabavnom okruženju. Naši odgajatelji su pripremili razne vodene igre i aktivnosti koje su uključivale bazenčiće, čaše, posudice i mnoge druge zabavne rekvizite.

Djeca su imala priliku sudjelovati u različitim vodenim igrama koje su im omogućile da se osvježe i zabave. Tako su imali prilike okupati svoje lutke, autiće i prelijevati vodu. U postavljenim bazenima mogli su smočiti svoje noge i osvježiti se. Bili su im ponuđeni voda i kistovi. Tako se ciglani zid u našem dvorištu pretvorio u veliko platno gdje su Zebrice i Kućice crtale kistovima. Ponekad se činilo kao da se nalaze na plaži. Dekice i suncobrani pružali su djeci priliku da se sklone sa sunca i malo odmore.

Osim što su se djeca neizmjerno zabavila, djeca su kroz igru učila o fizičkim svojstvima vode, koordinaciji pokreta, te su razvijala svoje socijalne vještine surađujući i igrajući se s vršnjacima. Naši odgajatelji su pažljivo nadzirali djecu kako bi osigurali da se svi zabavljaju u sigurnom okruženju. Reakcije djece bile su fantastične – smijeh, veselje i uzbuđenje ispunili su naš vrtić. Roditelji su bili iznimno zadovoljni, zahvalni što smo omogućili djeci da iskoriste tople ljetne dane za zdravu i zabavnu aktivnost.
 
Igra vodom bila je pun pogodak i ponoviti će je u nadolazećim tjednima. Ova aktivnost nije samo donijela osvježenje u vrućim danima, već je omogućila djeci da razvijaju svoje motoričke i socijalne vještine kroz igru. Radujemo se daljnjem uživanju u ljetnim danima i novim avanturama koje ćemo zajedno doživjeti.

Veselimo se budućim aktivnostima s našim mališanima!
 
 
 

Prva hrvatska slikovnica o inkluziji

S ponosom objavljujemo da je autorica Petra Petrušić, mama dječaka iz skupine Jagodice, stvorila prekrasnu interaktivnu slikovnicu inspiriranu svojom djevojčicom Lavom. Njena slikovnica prva je je hrvatska slikovnica o inkluziji. Lava je glavni lik slikovnice koja kroz priču o inkluziji obuhvaća nju kao djevojčicu u invalidskim kolicima isprepletenu drugim likovima i njihovim pomagalima također, poput aparatića za sluh, djevojke s psom vodičem i ostalih. Svoju slikovnicu pročitala je našim Jagodicama, a pridružila joj se i djevojčica Lava koja je i inspiracija za ovu slikovnicu. Kroz ovu slikovnicu želja autorice je svakom djetetu pružiti mogućnost učenja. Učenja o razlikama, učenja o drugima, učenja o onima koji su malo drugačiji od njih samih. Želi potaknuti djecu na učenje, ali i postavljanje svih pitanja koje imaju, pozitivne debate i navesti ih na promišljanje o razlikama drugih, a istovremeno ih ohrabriti da jednako tako vole i cijene sve svoje razlike znajući da ih upravo one čine jedinstvenima na ovom svijetu na kojem ima mjesta za sve. U znak zahvalnosti i podrške, Petra je naš vrtić obogatila s nekoliko primjeraka svoje slikovnice. Svako dijete iz skupine dobilo je svoj primjerak za doma, što je izazvalo oduševljenje među mališanima i njihovim roditeljima. Ova slikovnica nije samo knjiga, već i dragocjen alat za učenje i zabavu kod kuće. Njena interaktivna slikovnica je sjajan dodatak našem vrtiću, obogaćujući dječje iskustvo i potičući ih na učenje kroz igru. Radujemo se vidjeti kako će ova slikovnica nastaviti donositi radost i znanje našim mališanima.
Hvala Petra, što si podijelila s nama ovaj divan projekt!

 
 
 

Majčin dan

Kao svake godine i ove godine smo tradicionalno obilježili Majčin dan koji se kod nas slavi druge nedjelje u svibnju. Skupina „Noina lađa“ je izrađivala čestitke u obliku torbice te tako usavršavali vještine kao što su rezanje, lijepljenje, ukrašavanje raznim materijalima te su izradili kartice sa porukama (značenje imena svake mame). U skupini ranog učenja engleskog jezika „Smajlići“ djeca su naučila pjesmu „My sweet mommy“ te su kao iznenađenje snimili video čestitku. I u ostalim skupinama našeg vrtića djeca su sa svojim odgojiteljicama pokazala kreativnost te izradila prigodne čestitke i izložbe posvećene njihovim mamama.

 

Škola rolanja

Suradnjom vrtića i škole „Surf Spot“ organizirana je škola rolanja za djeca od navršene 5. godine života do polaska u školu. Rolanje se održavalo na igralištu srednje škole ban Josip Jelačić pod vodstvom stručnih trenera.
 
 

Dan planeta Zemlje u Jagodicama

Na Dan planeta Zemlje, naše Jagodice naučile su kako i oni mogu sami reciklirati papir. Uz pomoć svojih odgojiteljica zasukali su rukave i krenuli na posao. Prvo su novinski papir natrgali na male komadiće te ga zatim zalili toplom vodom tako da bude cijeli pod vodom. Štapnim mikserom napravili su "kašu" od papira. Zatim su na željezno sito stavili kašu te je prstima pritiskali kako bi ocijedili višak vode i oblikovali svoj papir. Oblikovani list papira stavili su na tkaninu ispod koje se nalazi karton te su spužvicom još tapkali po papiru s ciljem da se upije još vode. Jagodice su uzbuđeno čekale da se njihov papir osuši. Dok su čekali da se papir osuši, smišljali su i dogovorili se što će na njega nacrtati i napisati. Odličan način za obilježiti Dan planeta Zemlje!
 
 

28. SPORTSKE IGRE MLADIH U ZAPREŠIĆU

Grad Zaprešić bio je domaćin otvorenja 28. sezone Plazma Sportskih igara mladih.
Uz vedru i veselu atmosferu naši predškolci sudjelovali su na atletskoj utrci na 60 metara.
 




 
 

21. ožujak - Svjetski dan osoba s Down sindromom

Down Syndrome International (DSI) je službeno odredio 21. ožujak kao Svjetski dan osoba s Down sindromom (WDSD). Datum simbolizira tri reprodukcije 21. kromosoma (trisomija), što je glavno genetsko obilježje osoba s Down sindromom. Svjetskim danom syndroma Down (WDSD) prvi put je obilježen u Singapuru 2006. godine. Tijekom godina mnoge organizacije širom svijeta pridružile su se ovoj proslavi kroz razne događaje i aktivnosti, tako da se danas obilježava u čitavom svijetu.

Zašto obilježavamo Svjetski dan sindroma Down?
Obilježavanjem Svjetskog dana sindroma Down želimo vam približiti osobe sa sindromom Down i pri tomu potaknuti ljude za veće poštivanje njihovih prava. Većim razumijevanjem i poboljšanjem njihovog položaja u društvu možemo poboljšati kvalitetu života osoba sa sindromom Down.

Simbol Dana sindroma Down su šarene čarape jer ih osobe s Down sindromom ne mogu upariti. Nošenjem šarenih čarapa skrećemo pozornost javnosti na potrebu uvažavanja različitosti, te na mogućnosti osoba s Down sindromom.Važno je pružiti podršku osobama s Down sindromom kako bi se što bolje integrirale u društvo.

Odgojne skupine Lastavice, Pande, Ptičice, Loptice, Žabice, Jelačići  i Sunce povodom obilježavanja Svjetskog dana osoba sa Down sindromom uključile su se u akciju prikupljanja slikovnica za Down syndrome Centar Pula . Slikovnice su se prikupile u suradnji sa roditeljima te  svaka slikovnica ima posvetu koju su djeca i roditelji napisali zajedno te likovni uradak koji su dijete napravila u skupini sa odgojiteljima  u sklopu planiranih odgojno obrazovnih aktivnosti .

Sjetite se da smo upravo u različitostima SVI jednaki i jednakovrijedni.

 
 


 

Dan očeva u Ptičicama

Vješte ruke naših Ptičica bile su vrijedne kako bi razveselili svoje očeve na Dan očeva. Iako ništa ne može zamijeniti poljubac i zagrljaj koji su Ptičice dale svojim očevima na njihov dan, svoje očeve nagradili su peharom i medaljom. Za svoje očeve izradili su i ukrasili pehar te medalju za najboljeg tatu u koju su nacrtali sebe i svoga oca. Također imali su i zadatak opisati svoga tatu u nekoliko riječi. Odgojiteljice su sve to zapisale i imale su prilike čuti razne iskrene i simpatične odgovore koji su očevima zasigurno stavile osmjeh na lice. Dan očeva upotpunili su i čitanjem slikovnica „Moj tata se smanjuje“ i „Moj tata“.

Sretan Dan očeva !

 

 

Projekt „Boje i oblici“ u skupini „Oblačići“

Projekt „Boje i oblici“ trajao je od listopada 2023. godine i potrajao sve do siječnja 2024. godine. Sam početak projekta iniciran je odgojiteljicama koje su ga u počecima vodile. Kasnije se djeci prepušta inicijativa – djeca samostalno započinju, biraju i vode aktivnosti vezane za ovu temu, u razgovorima traže što je određene boje (voće, odjeća i sl.) i oblika (namirnice, materijali u sobi i sl.).

Tema: „Boje i oblici“

Tema je odabrana iz potrebe da djeca kroz istraživanje i manipuliranje raznih materijala i igru usvoje osnovne boje i oblike. Odabrana je jer je primjerena dobi te je moguće provesti aktivnosti na način koji je djeci zanimljiv i u skladu s njihovim interesima i potrebama.

Tri početna pitanja:

  1. Što znamo?

Kroz razgovor sa djecom uočile smo da dio djece ne poznaje, odnosno da ne imenuje pravilno osnovne boje i oblike.

  1. Što želimo saznati/usvojiti?

Želimo saznati tko od djece poznaje boje i oblike, a tko ne.

  1. Kako i gdje ćemo pronaći odgovore na ta pitanja?

Kroz svakodnevne razgovore i praćenje djece u aktivnostima dokumentirati ćemo dječje poznavanje boja i oblika na početku i kraju projekta.


Cilj projekta: Usvajanje osnovnih boja i oblika.

Zadaci projekta:

  • Poticanje prepoznavanja, imenovanja i klasifikacija osnovnih boja i oblika
  • Uočavanje boja i oblika u okolini
  • Poticanje cjelokupnog razvoja djece
  • Poticanje suradnje među djecom i dijeljenja materijala
  • Poticanje djece na samostalno zaključivanje i rješavanje problema
  • Poticati razvoj komunikacije, mašte i kreativnosti
  • Poticanje razvoja pažnje, koncentracije i pamćenja
  • Poticanje razvoja vizualne percepcije
  • Poticanje razvoja fine motorike i okulomotorike.


Za vrijeme projekta provedene su aktivnosti u raznim područjima. Radi lakšeg snalaženja grupirat ćemo ih u kategorije:

  • Stolno – manipulativne aktivnosti
  • Likovne aktivnosti
  • Igre sa pravilima
  • Istraživačko – spoznajne aktivnosti
  • Grafomotoričke aktivnosti
  • Igre u pokretu


Neke aktivnosti mogle bi pripadati u više područja, njih ćemo svrstati u pojedinu kategoriju ovisno o cilju aktivnosti.

  • Stolno – manipulativne aktivnosti

  • Likovne aktivnosti

  • Igre sa pravilima

  • Istraživačko – spoznajne aktivnosti

  • Grafomotoričke aktivnosti

  • Igre u pokretu


Cilj projekta (upoznavanje djece sa osnovnim bojama i oblicima) je ostvaren. Kod sve djece uočeno je bolje prepoznavanje i imenovanje osnovnih boja i oblika. Zadaci projekta su također ostvareni. Kod djece je uočen napredak kod prepoznavanja, imenovanja i klasifikacije boja i oblika. Sada više i češće uočavaju i imenuju boje i oblike koje ih okružuju te je time obogaćen rječnik i proširena rečenica. Kroz rad u manjim grupama, ali i kroz neke zajedničke aktivnost djeca su uvježbavala suradnički rad te je i tu vidljiv napredak kod pojedine djece – češće stupaju u interakciju sa drugima i više komuniciraju. Stolno – manipulativne igre su bile česti izbor kod djece te je kroz njih potican razvoj fine motorike, vizualne percepcije i okulomotorike, ali i razvoj pažnje, koncentracije i pamćenja. Dječje likovno stvaralaštvo pridonijelo je u razvoju kreativnosti, mašte, pažnje, urednosti i ustrajnosti, a česti razgovori sa djecom boljem ozračju u skupini i jačanju pozitivne slike o sebi.

Posebno vrijedno je to što su djeca često samoinicijativno pokretala razgovor o tome koje je što boje i kojeg oblika je što i što su se sva djeca u nekom dijelu projekta uključila u aktivnosti – ovisno o njihovim preferencijama. Sve igračke i materijali korišteni u projektu stalno su bili dostupni djeci. U svim aktivnostima djeca su aktivno sudjelovala, istraživala, pridruživala, razlikovala, uspoređivala, prepoznavala i imenovala pojmove vezane za temu projekta. Sada gotovo sva djeca razlikuju i točno imenuju boje i oblike te i dalje rado uzimaju materijale u igri.

 

Roditelj kao odgojitelj u skupini Smajlići

U skupini ranog učenja engleskog jezika Smajlići, djeca su se uz pomoć roditelja iz skupine upoznala sa robotikom te upoznali novu metodu učenja bez ekrana čime se potiče algoritamsko razmišljanje bez prisutstva pametnih uređaja za djecu predškolske dobi. Time su ostvarili jedan od oblika suradnje sa roditeljima koji je
poznat pod nazivom roditelj – odgojitelj.

 

FAŠNIK

U utorak 13.02. u našem vrtiću kreativnim kostimima i veselom atmosferom obilježili smo Fašnik. Našim hodnicima tako su prošetali Spidermani, princeze, gusari i mnogi drugi. Neke skupine svoje maske odlučile su pokaziti i izvan vrtića. Tako su se Medvjedići, Palčići, Lavići , Ribice i Smajlići uputili u šetnju okolicom vrtića. Djeca su ponosno svoje maske pokazali zainteresiranim prolaznicima koje su maske oduševile. Vesela atmosfera nastavila se i kasnije poslijepodne na 11. Dječjem fašniku. Na pozornicu je svoje maske i plesove prezentiralo 13 vrtičkih skupina iz Zaprešića i okolice, od toga 4 iz našeg Vrtića. Ljubičice su se predstavili kao Kesići, Jagodice Indijanci, Pande Hobotnice i Zvjezdice kao Mopovi. Kreativni i zanimljivi kostimi su oduševili sve prisutne, a djeca su uživala i odlično se zabavila.

Od ukupno 13 skupina naših vrtić osvojio je 3 nagrade. 2. mjesto osvojile su Zvjezdice , 3.mjesto Pande koji su za nagradu osvojili ulaznice za Family park igraonicu. Jagodice su osvojile 6. mjesto i Jumbo pizzu u pizzeriji No 1.
Sve to nebi bilo moguće bez truda njihovih odgojiteljica. Zahvaljujemo i svim roditeljima na uloženom trudu u izradi kostima, pripremama i svoj pomoći.

Čestitke i pohvale svoj djeci koja su sudjelovala.

 

IZRADA TRADICIJSKIH IGRAČAKA U NAŠEM VRTIĆU

Skupina Pande je u suradnji sa obrtom Mikuš iz Marije Bistrice sudjelovala u izradi tradicijskih igračaka. Obrt djeluje već generacijama i njihove su igračke jedan od najatraktivnijih proizvoda narodnog rukotvorstva Krapinsko-zagorske županije.

 

Posjet policajca predškolskim skupinama

U suradnji sa PP Zaprešić predškolske skupine našeg vrtića posjetio je policajac Branimir koji je sa djecom ponovio pravila ponašanja u prometu, kako se pravilno prelazi cesta, naučio ih kako se ponašati ukoliko u parku ili svojoj bližoj okolini pronađu neki nepoznati ili opasni predmet (oružje, igle...), kako se ponašati kada su sami kod kuće te što moraju imati na sebi u prometu bilo u svojstvu pješaka ili na biciklima, romobilima.

 

Svjetski dan smijeha i Međunarodni dan zagrljaja u skupini Smajlići

Skupina ranog učenja engleskog jezika obilježila je Svjetski dan smijeha 10.01. kroz likovnu aktivnost „Kad bi smijeh imao boju, bila bi to boja“, igru „Smiješna pantomima“, „Funny face“ te pričanje smiješnih priča i viceva za djecu.
Povodom Međunarodnog dana zagrljaja provodio se niz prigodnih aktivnosti. Djeca su kroz jutro crtala i izradila album na temu International hugging day. U jutarnjem krugu igrali su igru „Neobični zagrljaji“ koja je djeci bila vrlo smiješna. Odigrali su i igru „Animals hug“ saw memorijskim karticama gdje su morali imenovati životinje na engleskom i hrvatskom jeziku. Cilj ovih aktivnosti je bio da djeca spoznaju ljepotu i vrijednost zagrljaja, osjete pozitivnu energiju i pozitivne emocije jer zagrljaji dobro utječu na mentalno, fizičko i emocionalno zdravlje. Isto tako djeca su naučila što je to osobni prostor pojedinca i granice koje tada treba poštovati jer ne vole svi biti zagrljeni ili dodirnuti te i to treba poštovati.

 

Projekt “To sam ja”

Odgojna skupina Sunce je provodila projekt “To sam ja - Super je biti različit” pod vodstvom odgojiteljica Ivanke Baketa, Maje Đurkinjak i Ivane Džoja. Potaknuti dolaskom dječaka sa Down sindromom u odgojnu skupinu započinjemo sa aktivnostima svijesti o sebi i drugima u našem okruženju sa ciljem razvijanja senzibiliteta prema osobama s teškoćama. Također istodobno organiziramo edukativni roditeljski sastanak sa svrhom približavanja i upoznavanja roditelja sa Down sindromom te samim pojmom inkluzije. Na taj način istovremeno smo se bavili istraživanjem odnosa djece sa drugima, ali i istraživanjem stavova roditelja sve sa ciljem razvoja tolerancije, empatije i uvažavanja različitosti. Zajedničkim promišljanjem i dogovaranjem budućih aktivnosti, željeli smo djeci približiti važnost shvaćanja da svojim trudom mogu pomoći drugima. Da bi potaknule prihvaćanje svakog djeteta odlučile smo uključiti roditelje kao aktivne sudionike odgojno obrazovnog procesa.


Na ovaj način svako dijete je dobilo priliku zadovoljiti svoja prava, a interes roditelja i djece bio je velik tijekom cijelog projekta. Aktivnosti koje su osmišljavali roditelji i djeca u suradnji s odgojiteljima postepeno su se razvijale i postajale su sve bogatije. Aktivnost kojom smo htjeli usmjeriti djecu na promatranje svojih prijatelja bila je plakat “To sam ja” koji su djeca izrađivala sa svojim ukućanima. Plakati su stavljeni u prostor sobe dnevnog boravka te su u razini dječjih očiju kako bi djeca svakodnevno mogla promatrati fotografije i natpise. Ovo je kod djece potaknulo pregršt pitanja, primijetili su stvari koje dosad nisu znali ili im nisu pridavali pažnju.

Djeca pokazuju zanimanje za članove obitelji svojih prijatelja, zašto su baš te fotografije na plakatu i slično. Tokom projekta djeci su nadohvat ruke individualne razvojne mape koje djeca promatraju i samostalno donose zaključke o viđenom. Ovakvim pristupom sudionici shvaćaju da smo svi različiti i da imamo jednaka prava, prepoznaju važnost vlastitog djelovanja u vrtiću, razvijaju svijest da osobe s teškoćama žive u njihovoj okolini. Djeca su razvila razumijevanje jedna za druge te su naučili uvažavati tuđe potrebe. Roditelji su uvidjeli kako svojim aktivnim sudjelovanjem mogu utjecati na prihvaćanju svog djeteta unutar skupine te su se međusobno povezali i razmjenjivali iskustva.

 

Adventski sajam

DV Vrtuljak organizirao je Adventski sajam humanitarnog karaktera. Naime tijekom mjeseca prosinca mališani su kroz niz igraonica i kreativnih radionica obilježili ovaj blagdanski mjesec, gdje su im u izradi blagdanskih ukrasa i raznih božićnih dekoracija, pomagali i roditelji.

Djeca i roditelji su na sajmu uz simboličnu donaciju mogli kupiti dječje uratke i božićne ukrase. Na štandovima mogle su se naći čestitke, ukrasi za bor te razne maštovite dekoracije koje će zasigurno uljepšati božićne blagdane u svakom domu. Sva prikupljena sredstva uplatiti će se na račun Udruge Rubikon za kupnju neurofeedback uređaja. Ovim putem zahvaljujemo svim roditeljima, bakama i djedovima te našim djelatnicima na velikom srcu koje su pokazali.


 

Obilježavanje anglosaksonskih blagdana i običaja u skupini Smajlići

U mješovitoj skupini ranog učenja engleskog jezika djeca su na prigodan način obilježila Halloween (Noć vještica) i Thanksgiving day (Dan zahvalnosti).

Tim prigodama djeca su prema promatranju temperom slikala bundevu i modelirali bundevu od plastelina. U sklopu aktivnosti „Što se krije u bundevi?“ uspoređivali su njene veličine, vadili koštice i slagali ih u niz vodoravno i okomito. Na prijedlog djece koštice su posušili kako bi bile hrana za ptice u vrtićkom dvorištu. Završili su sa proslavom u kostimima i zabavom te pjevali pjesmicu „5 little pumpkins“.

Kroz priču „Thanksgiving day story for kids“ djeca su saznala zbog čega se taj dan obilježava u SAD-u. Izradili su album sa izjavama na čemu su sve zahvalni te su upriličili gozbu na kojoj su mogli birati koje će likove na njoj predstavljati – „Pilgrims“ (doseljenici) ili „Indians“ (sjeverno američki Indijanci) i uz pomoć odgojitelja izradili su krune za proslavu. Učili su recitaciju „Turkey big and fat“. Na kraju su se počastili zdravom gozbom – voćem i negaziranim sokovima.

 

 

Međunarodni dan darivatelja krvi

Povodom Međunarodnog dana darivatelja krvi djeca skupine Lavići sudjelovala su u aktivnostima vezanim uz pružanje prve pomoći i što znači prva pomoć. Uz pomoć roditelja prikupili su materijale za osnivanje kutića bolnice – zavoje, gaze, flastere, kutije od lijekova, kutije prve pomoći, slikovne materijale, šprice, toplomjere itd. Ponovili smo broj žurnih službi, jedinstveni broj hitne pomoći i pjevali pjesmicu „Nazvao sam ja 112“. Kako su djeca pokazala veliki interes za ovu temu u suradnji sa našom zdravstvenom voditeljicom organizirali smo interaktivnu radionicu za djecu. Na radionici su seupoznali sa sadržajem kutije prve pomoći, kada treba zvati hitnu pomoć, naučili su kako sanirati manje rane (krvarenje iz nosa, opekline, porezotine i ogrebotine, lom prsta) te su liku čovjeka sa ozljedama morali pridružiti kartice priručnih sredstava koje nam trebaju pri tim ozljedama. Nakraju ovih aktivnosti izradili su plakat na temu „Prva pomoć“.


 

Lastavice u posjeti Sportskom centru i spilji Veternica

U sklopu priprema za sportske susrete skupina Lastavice posjetila je Sportski centar Inter i kuglanu. Obišsli su svlačionice, zaigrali nogomet na velikom terenu Također su naučili više o kuglanju u kojem su se i sami okušali.
Posjetom Medvednici i spilji Veternica naučili su i otkrili mnoge zanimljivosti o njima. U Veternici postoji program posvajanja šišmiša kao pomoć u njihovoj zaštiti te su s tim ciljem posvojili svog šišmiša i posjetili ga.



 

Rođendan grada Zaprešića

16. listopada naš je grad proslavio svoj 28 rođendan. Rođendan grada obilježili smo i u našem vrtiću. Grupa Smajlići je izradila plakat "Moj city Zaprešić", u jutarnjem krugu pomoću igre memorijskim karticama učili su i proširili vokabular na temu "My City" te su prošetali okolicom vrtića. Grupa Ptičice crtala je portret Bana Josipa Jelačića i grb grada Zaprešića. Zajednički su napravili mapu Zaprešića na kojoj su označili svoje domove, najdraži park itd. Skupina Lavići je
povodom dana grada Zaprešića izradila likovne crteže na temu "Moj Zaprešić i što volim u njemu". Razgovarali su o znamenitostima grada Zaprešića , ponovili svoje adrese te učili pjesmicu "Mi djeca".

Sretan rođendan Zaprešić!



 

Međunarodni dan pješačenja

Djeca i odgajatelji skupine Ptičice obilježila su međunarodni dan pješačenja. Šetali su šumskom stazom,skupljali jesenske plodove i služili se markacijama te se na kraju zajednički podružili u planinarskom domu Limbus.

 

Svjetski dan zaštite životinja u Smajlićima

Skupina ranog učenja engleskog jezika Smajlići obilježili su Svjetski dan zaštite životinja kroz različite aktivnosti i igru. U jutarnjim satima djeca su crtala svoju najdražđu životinju/plišanca kojeg su donijeli od kuće te su izradili album sa
likovnim radovima i izjavama djece. Dio djece je u centru građenja gradio nastambe za životinje od kartonskih kutijica koje su bile donacija roditelja, a druga djeca su se igrala u novo oformljenom centru „Vet clinic“. Ponovili su pjesmicu „I
have a pet“. Cilj aktivnosti je bio kod djece potaknuti svijest o brizi, empatiji i ljubavi prema životinja.

 

Dan jabuke

Kako bi obilježili Međunarodni dan kraljice voća – jabuke, djeca skupine Lavići i Medvjedići su pripremali razne poslastice. Medvjedići su vježbali krupnu motoriku i samostalno ribali jabuke te su sa svojim odgojiteljicama izradili savijaču od
jabuka koju su nosili na pečenje u vrtićku kuhinju. Aktivnost su zaokružili likovnom aktivnosti tehnikom kolaža i izradili svoje jabuke. Lavići su gulili i rezali razne vrste voća s glavnim naglaskom na jabuci te su napravili ukusnu i zdravu voćnu salatu.


 

Svjetski dan sigurnosti cestovnog prometa

Skupine Ptičice i Medvjedići obilježile su svjetski dan sigurmosti cestovnog prometa šetnjom oko našeg vrtića. Pridržavali su se pravila i prometne kulture, držalo se za ruke, pratila upite, uočavali znakove na cesti, prelazili cestu preko obilježenih pješačkih prijelaza i semafora. Nakon šetnje okolicom, vratili su se u vrtić puni dojmova!


 

DJEČJI TJEDAN

U razdoblju od 02. do 08. listopada u našem vrtiću je obilježen Dječji tjedan. Provodile su se brojne aktivnosti s naglaskom na dječje vještine, te su u skladu s time bile organizirane prigodne igre, priče, likovne aktivnosti, poticala se samostalnost djece kroz šetnje, sport, svakodnevne aktivnosti u vrtiću.

Skupine Zvjezdice i Sunce su sudjelovali u humanitarnoj akciji „Djeca djeci“ za odjel onkologije u Klaićevoj bolnici, s roditeljima i djecom su pripremali poklone koji su kasnije bili dostavljeni na odjel. Kroz ovu aktivnost poticala se i razvijala empatija, solidarnost, socijalna osjetljivost, potreba pomaganja i uključivanja u akcije zbog dobrobiti zajednice.

Noina lađa je tjedan obilježila istraživačko-spoznajnim aktivnostima kroz izradu plakata i razgovorima o Misijama i misionarima i Djeci drugih rasa i vjeroispovjesti gdje su ukazali na različitosti i poštivanje istih i također razvijali empatiju, solidarnost i potrebu pomaganja.

Skupina Ribice je svojom šetnjom do Novih Dvora poticala samostalnost i odgovornost u prometu, razvijali su grupnu koheziju kroz pravilno hodanje u paroviima i zajedničkim druženjem i obilaskom znamenitosti, promatrali su jesenske plodove i promjene u prirodi te poticali uočavanje potencijalnih opasnosti i pronalaženje rješenja za njih.

Skupine Žabice i Ptičice su Dječji tjedan obilježile sklopom sportskih aktivnosti u kojima su razvijali motoričke sposobnosti djece unutar obje skupine, poticale timski rad i suradnju te razvoj vizualne percepcije kroz razne poligone i vježbe sa zadacima.

Skupina Lavići je kroz svakodnevne aktivnost poticala samostalnost djece, posjetili su također i igralište kod srednje škole gdje su radili na razvoju sportskih i motoričkih vještina.

Skupina Medvjedići je tjedan obilježila kroz likovne aktivnosti u kojima je jedna bila „Moja najdraža jesenska boja“ gdje su djeca samostalno miješala tempere kako bi sami stvorili boju, razvijala se pozitivna slika o sebi, samostalnost, fina i gruba motorika te poticala pozitivna atmosfera u skupini.

 

MEĐUNARODNI DAN STARIJIH

Međunarodni dan starijih, koji se obilježava 01.listopada, obilježila je skupina Zvjezdice. Nacrtali su svoje bake i djedove te razgovarali o njima sa svojim odgojiteljicama i prijateljima. Zvjezdice su svoje bake i djedove također pozvali da dođu u goste što su oni sa veseljem prihvatili. 05.10.2023. održali su radionicu s bakama i djedovima gdje su zajedno izradili kućicu za ptice, šivali i sadili povrće. Radionica je prošla u veseloj i ugodnoj atmosferi, gdje su Zvjezdice puno naučile od vještih ruku svojih baka i djedova. Hvala svim bakama i djedovima te se veselimo vašem ponovnom dolasku!

Prvi dan jeseni u Smajlićima

Engleska skupina „Smajlići“ obilježila je prvi dan jeseni pod sloganom „Welcome autumn“. Izrađivali su krune za glavu sa jesenskim plodovima, pjevali pjesmicu „One potato, two potatoes“ i igrali igru s pjevanjem „London bridge is falling down“, a sve uz puno zabave i smijeha.

Dan hrvatske policije

U periodu od 25.09. do 29.09. u odgojnoj skupini Lavići djeca i odgojitelji obilježili su Dan hrvatske policije. U suradnji s roditeljima prikupili su razne materijale za igru i učenje o zanimanju policajac – aute, helikoptere, majice, kape, značku, palice, slike prometih znakova te razne fotografije. Od kolaža su izrađivali semafore, a prema predlošku su crtali amblem policije. Učili su o važnosti policije i njihovoj zadaći, te su šetnjom okolicom vrtića ponovili prometna pravila i kako se kao pješaci trebaju ponašati u prometu.

Briga za pse

U suradnji sa našim vrtićem, skloništem za nezbrinute životinje „Dumovec“ i gradskom knjižnicom Ante Kovačić djeca odgojne skupine „Pande“ prošla su kratku edukaciju o osnovnom znanju i brigi za pse. Kako bi podijelili naučeno organizirana je i humanitarna akcija za Udrugu „Šapica“ kako bi prikupili deke, plahte, jastučnice i hranu za životinje koje se nalaze u skloništu.

KOLABORATIVNA UMJETNOST

14. lipnja 2023. godine održano je otvorenje izložbe pod nazivom „Kolaborativna umjetnost“ u prostorima naše Gradske knjižnice Ante Kovačića u Zaprešiću.

Sudjelovao je veliki broj djece iz čak šest skupina našeg vrtića u obliku zajedničkih radova, slika i plakata. Sudjelovala je skupina Žabice (odgojitelice Snježana Filković i Ljubica Kelava), Medvjedići (odgojiteljice Ivana Jelić i Maja Lacković), Sunce (odgojiteljice Ivanka Baketa, Barbara Baketa i Ivana Džoja), Zvjezdice (odgojiteljice Jelena Bisić Selimagić i Ivana Radoš), Lastavice (odgojiteljice Kristina Mandić i Slavica Šetinc) i Pande (odgojteljice Josipa Glavač i Melita Prša) dok je naša ravnateljica Zora Gogić održala kratki govor povodom otvorenja. Radovi se mogu pogledati sve do 30. lipnja u prostorima dječjeg odjela Knjižnice.

 

 

Obljetnica vjerske skupine „Noina lađa“

Ove godine naša vjerska skupina „Noina lađa“ obilježila je svoju 10. obljetnicu postojanja. Proslavili su euharistijskim slavljem u crkvi Marije Kraljice Apostola te nastavili druženjem u župnom vrtu u kojem su imali prigodan oproštaj od
predškolaca. Kroz blagoslovljenih 10 godina Noine lađe, 92 djece bilo je dio hoda, rasta i zajedništva. Na proslavu su bile pozvane sve sadašnje i bivše obitelji koje su bile dio skupine, a roditelji su se prigodnim govorom zahvalili vrtiću i odgojiteljima na svemu što su postigli u svom djelovanju. 03.06.2023. sudjelovali su i u tradicionalnom hodočašću dječjih vrtića Zagrebačke metropolije u Mariju Bistricu.



 

 

Dan otvorenih vrata Vatrogasne zajednice grada Zaprešića

04.05.2023. održana su otvorena vrata JVP Zaprešić u kojoj su sudjelovale i skupine našeg vrtića. Djeca su sudjelovala u poligonu koje im je pripremila mladež DVDa Zaprešić u kojem su morali spasiti medu iz tunela, rušiti čunjeve pomoću
vatrogasnog crijeva, prelaziti prepreke i spuštati se po cijevi kao pravi vatrogasci, gasiti „požar“ i pomoću malih spremnika za vodu srušiti boce. Pobliže su se upoznali sa tim plemenitim zanimanjem, upoznali psa koji pomaže u potresima i
traži unesrećene te im je predstavljena oprema koja se nalazi u vatrogasnom kamionu, ponovili broj žurnih službi i jedinstveni broj vatrogasaca te u kojim sve situacijama vatrogasci pomažu. Djeca su s ponosom govorila što znaju,  otpjevali pjesmicu „Maca i vatrogasci“ i prepuni dojmova vratili se u vrtić.



 

MAJČIN DAN 2023.

Djeca i djelatnici DV Vrtuljak su 14. svibnja 2023. obilježili Majčin dan. Izrađivali smo čestitke, plakate, provodili aktivnosti povezane sa majkama, zapisivali izreke o njima, čitali i slušali prigodne priče (Mali majmun u velikoj brizi; Tko sam, što sam), učili pjesmice te tako razvijali govorne vještine, vještine slušanja i razgovaranja, bogatili riječnik i kroz sve to razvijali pozitivna emocionalna stanja – privrženost, ljubav, povjerenje, a kroz razne sklopove aktivnosti također i motoriku i kreativnost.

 

 

CAP program u vrtiću Vrtuljak (Program prevencije zlostavljanja djece)

Cilj programa je pružiti zajednici točnu informaciju o zlostavljanju, kako bi se razbili mitovi o tome. Ključ CAP-ovog uspjeha leži u filozofiji jačanja djece i da budu što je moguće manje ranjiva, pružanja pozitivne podrške djeci te je njegova
polazna postavka da djecu treba naučiti kako da se sama zaštite i dati im podršku u tome, a ne učiti ih potpuno ovisiti o odraslima.

Program se sastoji od 3 dijela:
1. Predavanje za osoblje vrtića
2. Predavanje za roditelje djece
3. Radionice za djecu i razgovor s djecom nakon radionice

Program je licenciran, a nositelj licence za Hrvatsku je Udruga roditelja „Korak po korak“. Program se provodi s djecom u godini pred polazak u školu (6. i 7. godina života),, a poučava ih se o stvarnostima napada i kako bi bila što je moguće bolje pripremljena za prepoznavanje i rješavanje potencijalno opasnih situacija bilo da se radi o seksualnom zlostavljanju, fizičkom zlostavljanju ili maltretiranju od strane druge djece ili odraslih.

CAP program provodio se u periodu od 02.05. do 05.05. u 8 odgojno obrazovnih skupina, a prije njegove provedbe odgojitelji su provodili pripremne aktivnosti za održavanje programa. 25. travnja održan je roditeljski sastanak za roditelje u kojima su upoznati sa ciljem programa, stavljen je naglasak na komunikacijske vještine kojima se olakšava ragovor s djecom o zlostavljanju i dobivau detaljne informacije o radionicama za djecu.

Radionice su se provodile kroz dva dana, u trajanju od 30 do 45min., a provodili su ih posebno educirani CAP timovi (odgojitelji i članovi stručnog tima). Razgovor s djecom kombinirao se sa prikazom 3 igrokaza u kojima su ugrožena osnovna dječja prava da budu JAKA, SIGURNA i SLOBODNA. Nakon igrokaza s djecom se razgovaralo o načinima zaštite u prikazanim situacijama i kako spriječiti napad te koje su strategije samozaštite. Svaki igrokaz je prikazan dva puta – sa negativnim ishodom, a zatim sa pozitivnim prikazujući naučene strategije i vještine koje sprječavaju napad. Kroz radionice djeca su imala mogućnost ponoviti i naučiti svoja prava, da identificiraju situacije u kojima su im prava narušena ili ugrožena, način kako reći ne i postupci u tim situacijama.

 

Dan osnovne škole Ljudevit Gaj

Djeca odgojnih skupina Lastavice i Točkice sudjelovala su u danu osnovne škole Ljudevit Gaj. Kao budući naraštaji školaraca ove škole pripremili su prigodne recitacije i pjesmice na temu „Stop nasilju“ sa važnim porukama te ih predstavili učenicima i nastavnicima i tako iskusili kako je biti dio školske zajednice u koju uskoro kreću.

 

DAN PLANETA ZEMLJE

Povodom obilježavanja Dana planeta Zemlje podržali smo akciju i projekt Grada Zaprešića pod nazivom „Zaprešić razdvaja“ u kojoj smo djeci svih skupina i uzrasta približili pojam recikliranja i razdvajanja otpada kroz razne sklopove aktivnosti i na taj način potaknuli razvoj ekološke svijesti kod djece. Skupine koje su se uključile su osvjestile važnost razvrstavanja otpada u odgovarajuće spremnike, istražili mogućnosti ponovne upotrebe materijala, proširila riječnik novim pojmovima.



Neke od aktivnosti koje su se provodile su izrada 3D modela planeta – Zagađeni planet/Čisti planet , recikliranje papira, izrada hotela za kukce, izrada novih igračaka od starog materijala ( tuljci, kutije, kartoni od mlijeka) , izrada plakata recikliranja, Eko-patrola, likovni radovi sa materijalima za ponovnu uporabu, izrada spremnika za smeće i sortiranje otpada, šetnja Zaprešićem, skupljanje smeća i čišćenje okoliša vrtića. Cilj je djeci usaditi pozitivan stav i brigu o okolišu jer tako brinemo za njihovu budućnost.



 

MEĐUNARODNI DAN DJEČJE KNJIGE

Međunarodni dan dječje knjige obilježava se svake godine da bi se istaknula važnost dječje knjige te potaknula i razvila ljubav prema čitanju. Kao datum obilježavanja tog dana izabran je rođendan najpoznatijeg dječjeg književnika – Hansa Christiana Andersena – 2. travnja. Skupina „Pčelice“ priključila se obilježavanju ovog važnog datuma uz pomoć roditelja koji su djeci čitali slikovnice po vlastitom nahođenju, uzimajući u obzir dob djece. Na taj način uključili su roditelje u rad skupine te pozitivno djelovale na razvoj dječje ljubavi prema knjizi i pisanom tekstu.


 

TJEDAN PRAVILNE PREHRANE

Pravilna prehrana važna je u svakoj dobi, a u djece jasličke i vrtićke dobi ona čini jedan od temelja zdravog razvoja i zdravlja za cijeli život pa su se u našem vrtiću, u suradnji sa HZJZ, od 03.04. do 07.04. provodile aktivosti na temu „Pravilna
prehrana“ kako bi se skrenula pažnja na važnost raznovrsne hrane, voća i povrća na zdravlja pojedinca. Djeca su kroz igru i uključivanjem u razne aktivnosti naučili koja hrana je dobra ili šteti njihovim zubićima, čitali su slikovnicu „Neću to jesti“, gledali igrokaz „Zdrava hrana“, a od kolaž papira izrađivali su svoje omiljeno jelo. Sladili su se smoothijima od svježeg voća i povrća koja su pripremali zajedno sa svojim odgojiteljicama, otvorili vlastiti restoran zdrave hrane, pripremali su povrće za kisljenje i radili ukusnu voćnu salatu.



Škola rolanja

Djeca od navršene 5. godine života do polaska u školu sudjelovala su u školi rolanja u organizaciji škole „Surf Spot“. Rolanje se održavalo na igralištu srednje škole ban Josip Jelačić pod vodstvom stručnih trenera.

 

Festival bajki u Novim Dvorima

Djeca odgojnih skupina Ljubičice, Lavići, Ivančice, Noina lađa, Smajlići, Točkice, Pande i Ivančice sudjelovala su na ovogodišnjem Festivalu bajki u Novim Dvorima. Djeca su u prekrasno ukrašenom ambijentu perivoja na zanimljiv i interaktivan način slušali basne Dvije koze, Lisica i roda, Lisica i gavran, Nezadovoljna bubamara, Cvrčak i mrav, Kornjača i zec, Lav i miš te Magarac i konj. Posjetili smo i izložbu vilenjaka u vršilnici.


 

Sadnja kestena u Novim Dvorima

Djeca odgojne skupine Točkice u suradnji sa Turističkom zajednicom grada Zaprešića i gradonačelnikom Željkom Turkom, sudjelovala su u sadnji mladih kestena u sklopu projekta održivosti i zelene tranzicije hrvatskog turizma
„Hrvatska prirodno tvoja“. Tako su svi zajedno na najljepši mogući način obilježili prvi dan proljeća.



Svjetski dan osoba s Down sindromom

21.03. obilježava se Svjetski dan osoba sa Down sindromom. Simbol ovog dana su šarene čarape. Nošenjem šarenih čarapa skreće se pozornost javnosti na potrebu uvažavanja različitosti, te na mogućnosti osoba s Down sindromom. U našem vrtiću osim nošenja šarenih čarapa provele su se razne aktivnosti: čitanje problemskih slikovnica na temu različitosti, razgovori s djecom kako mogu pomoći djeci, likovne aktivnosti, izrada plakata i mnoge druge.



Dan očeva

Dan očeva je prilika da se podsjeti i zahvali očevima na njihovoj ulozi koju imaju u odgoju djece. U našem vrtiću djeca su prigodno obilježila ovaj dan izradom čestitki, likovnim aktivnostima, čitanjem prigodnih slikovnica, te razgovorom o
svojim očevima i njihovoj važnosti u djetetovom životu.



Dan ružičastih majica

Posljednje srijede u veljači obilježava se Nacionalni dan borbe potiv vršnjačkog nasilja, popularno nazvan Dan ružičastih majica. Osim simboličkog nošenja ružičastih majica, ovaj datum obilježili smo putem različitih aktivnosti kao što su izrada plakata „Dobra djela“, „Ja mogu“ i mnogih drugih, organizirana su druženja sa dobno mlađim skupinama, pružanje pomoći prijateljima i mlađima. Kao važan aspekt obilježavanja ovog dana svakako je razgovor s djecom o nenasilnom rješavanju sukoba, prorada problemskih slikovnica sa temom nasilja, sportske i društvene igre sa pravilima kao poticaj na dogovor i međusobnu suradnju. Karlo: „Lijepo ponašanje je da se ne smije svađati i moramo dijeliti igračke s prijateljima.“ David: „Poštujem prijatelja kada ga netko gurne, a ja mu pružim ruku. Kada se svađamo trebamo razgovarati za stolom o tome.“ Marta: „Prijatelje treba slušati, ne svađati se i dići ih sa poda kada padnu, a nema mame da im pomogne.“

 

Maškare u našem vrtiću

U našem vrtiću i dalje njegujemo tradiciju maškara, to su dani koji izazivaju posebno veselje među djecom. Prolazeći našim hodnicima moglo se vidjeti raznih maski: liječnici, vještice i čarobnjaci, ribice, pijuni iz igre Čovječe ne ljuti se. Skupine Lastavice, Točkice, Pande i Ivančice sudjelovale su u 10. Dječjem fašniku koji se održao na trgu Ivana Pavla II., te su osvojili drugo (skupina Lastavice) i treće mjesto (skupina Ivančice) u izboru najboljih maski. Ostale skupine su također prigodno nagrađene. Moto ovogodišnjih maškara bio je „Poruke djece odraslima“ te su tako izrađeni prigodni transparenti sa natpisima koji šalju snažne poruke odraslima kako bi svojoj djeci ostavili bolju budućnost.

 

DAN CRVENIH HALJINA
03.veljače 2023.

U Dječjem vrtiću Vrtuljak obilježili smo dan crvenih haljina kako bi osvijestiti djelatnike o uzroku i znakovima moždanog udara. Tim povodom medicinska sestra iz Doma zdravlja Zaprešić  i zdravstvena voditeljica Vrtića mjerile su tlak i šećer svim zainteresiram djelatnicima. 

 

 

KLIZANJE

U suradnji sa školom „Surf Spot“ održana je škola klizanja za najstarije odgojne skupine u periodu od 12.12. do 16.12. Škola klizanja provodila se na našem zaprešićkom klizalištu pod stručnim vodstvom trenera.

 

Božićne radionice i druženja

Zajednička druženja djece i roditelja još su jedan način suradnje sa roditeljima osim roditeljskih sastanaka i individualnih konzultacija. Ove godine u našem vrtiću provedeno je nekoliko božićnih radionica gdje su djeca zajedno sa svojim roditeljima izrađivala razne ukrase (ukrasi od slanog tijesta, kuglice za bor, pahuljice od pedagoški neoblikovanog materijala), te druženja na razini više odgojnih skupina. Skupine Žabice i Ptičice imale su božićni domjenak na kojem su djeca plesala i pjevala uz prigodne pjesme i disko kuglu, a osmislili su i ples s trakicama u kojem su djeca posebno uživala. Nakon plesa počastili su se voćnom zakuskom koju su pripremili u suradnji s roditeljima.

 

BOŽIĆNA HUMANITARNA AKCIJA

Djeca odgojne skupine Noina lađa za djecu u dječjem domu Laduč prikupljala su plišance. Prikupljeno su odnijeli do crkve Marije Kraljice Apostola odakle će sestra Hela i pater Goran igračke dostaviti u dom Laduč.

 

ŠETNJA GODIŠNJIM DOBIMA-JESEN

U odgojnoj skupini „Zvjezdice“ odvija se projekt pod nazivom „Šetnja godišnjim dobima“, koji je započeo u rujnu 2022 godine.

Ulaskom u adventsko razdoblje završilo je prvo poglavlje projekta, a to je Jesen.

U periodu od tri mjeseca djeca su učila o prepoznavanju karakteristika i posebnosti jeseni te se tema provela kroz sva područja razvoja.

Cilj je bio cjelovit razvoj djeteta. Kroz ponuđene aktivnosti podupiru se različiti aspekti razvoja, potiču samoinicirane  i samoorganizirane aktivnosti  kao i osnaživanje prirodne znatiželje djece uz poštivanje njihovi potreba i interesa. Djeci je bilo omogućeno aktivno učenje i istraživanje  te slobodan izbor  aktivnosti i partnera.

Uz poticanje i usavršavanje fine motorike ruku (rezanje škaricama, manipulacija sitnim predmetima), usvajanje vještina, razgovaranje i slušanje te verbaliziranje događaja radili su na samoregulaciji emocija te socijalno prihvatljivom izražavanju emocija kroz razne priče i slikovnice jesenske tematike.

U sklopu projekta obilježili su prvi dan jeseni te jesensku svečanost, te pogledali predstavu „Veliko putovanje malog puža“.

 

DAN SJEĆANJA NA ŽRTVE DOMOVINSKOG RATA I DAN SJEĆANJA NA ŽRTVU VUKOVARA I ŠKABRNJE

Simboličnim paljenjem lampaša djeca i zaposlenici našeg vrtića odali su počast gradu heroju. Djeci se na prigodan način objašnjava i približava pojam Grada Vukovara, njegove važnosti i značenja za našu državu. Djeca u obilježavanju ovoga dana sudjeluju kroz razne aktivnosti kao što su likovne aktivnosti i izložbe u kojima slikaju simbole grada Vukovara.

 

SPORTSKI SUSRETI

Nakon dvogodišnje pauze, 09.11.2022. održali su se već tradicionalni sportski susreti dječjih vrtića „Maslačak“ i „Vrtuljak“ pod geslom „Nije važno pobijediti, važno je sudjelovati“. U vedrom duhu djeca su sudjelovala u natjecanjima u muškom i ženskom nogometu, povlačenju užeta, štafeti i poligonu, a navijači sa tribina vjerno su bodrili svoje ekipe.

 

PLES PISANJA

U skupini „Oblačići“ djeca su sa odgojiteljicama provodile ples pisanja te tako usvajale krug uz glazbu i stihove „Mali vlak“.

Što je ples pisanja?

  • To je metoda namijenjena djeci predškolske dobi koja se zasniva na vezi djetetovih emocija i prirodnih pokreta cijelim tijelom. Pokreti se izvode uz glasove,zvukove, stihove i glazbu. Potiče se osjećaj pojedinog slova, npr. slova „o“ ,djeca ga doživljavaju prije samog pisanja. Nakon doživljavanja cijelim tijelom slijedi „ples prstima“ u kojem djeca doživljavaju vijuganjem, šaranjem, kruženjem, istraživanjem i eksperimentiranjem prstima.

 

  • Dobrobit ove metode je ta da se djeca oslobađaju, opuštaju, kroz oslobađanje emocija nastupa mir, dolazi do pozitivnog utjecaja na dječje samopouzdanje koje je neiscrpan izvor kreativnosti.

Literatura: R. A. Oussoren (2005). Ples pisanja za najmlađe. Ostvarenje: Buševec

 

Projekt „Prijevozna sredstva“ 

U skupini „Ptičice“ provodio se projekt „Prijevozna sredstva“  gdje su pomoću raznih aktivnosti djeca proširila svoja znanja. Kroz razne slikovnice i knjige upoznali su se sa različitim mogućnostima prijevoza. Didaktička igra „Voda, zemlja, zrak“ uvela ih je u simboličku igru gdje su kroz kretanje proigrali usvojena znanja, pjevali su i recitirali pjesmice. Kroz razne stolno – didaktičke igre djeca su se zabavljala i vizualno mogla složiti razna vozila i imenovati ih. Izradili su i nekoliko plakata. Interes djece je skrenuo na interventna vozila, najviše na zanimanju vatrogasca i vatrogasnom vozilu, stoga su u goste pozvali roditelja gospodina Hrvoja Kelemena koji je profesionalni vatrogasac. Djeca su mu postavljala mnoga pitanja na koja je je strpljivo odgovarao. Sudjelovali su i u posjetu DVD Zaprešić našem vrtiću (posjet navalnog vozila) što su povezali sa tijekom projekta. Znanja koja su stekli i dalje će se nadograđivati.

 

 

 

Dani zahvalnosti za plodove zemlje/Dani kruha

U odgojnim skupinama Noina lađa, Pričice, Jelačići i Lavići, djeca su zajedno sa odgojiteljicama obilježila Dane zahvalnosti za plodove zemlje i Dane kruha. Djeca skupine Noina lađa ispekla su svoj kruh te imali blagoslov kruha koji je predvodio pater Ante. Djeca naše jasličke skupine Jelačići izrađivala su kolačiće od slanog tijesta pomoću modlica, a Ptičice su napravile svoj kolač od jabuka i time ujedno obilježili i Međunarodni dan jabuke. Lavići su uz pomoć roditelja prikupili razne žitarice, naučili ih imenovati, kako se radi brašno i od kojih sve žitarica može biti. Zajedno sa našom kuharicom Danijelom radili su varaždinske klipiće koje su posipavali sjemenkama po želji te su ih jeli uz ručak.

 

 

 

POSJET VATROGASACA

U petak, 7. listopada, naš dječji vrtić su posjetili pripadnici DVD Zaprešić u sklopu projekta "Upoznavanje zanimanja vatrogasac". 

Djeca iz osam skupina (Ptičice, Cvjetići, Noina lađa, Lastavice, Pande, Točkice, Ivančice i Ljubičice) su bila uključena u aktivnosti koje su se provodile s vatrogascima. Osim upoznavanja postupka za zanimanje vatrogasac, situacija u kojima vatrogasci idu na intervencije, pravilnog reagiranja u slučaju požara itd., djeca su imala priliku upoznati se sa svom opremom i isprobati korištenje šmrka.

Djeca su za vatrogasce pripremila poklone - likovne radove, a vatrogasci su pozvali djecu na uključivanje u svoj podmladak. Naime, DVD Zaprešić ima osiguranu osobu za obuku djece predškolskog i školskog uzrasta stoga pozivamo roditelje da uključe djecu u ovu društveno korisnu aktivnost.

 

 

DANI GRADA ZAPREŠIĆA

U DV Vrtuljak svake godine se obilježavaju Dani grada Zaprešića kad djeca imaju priliku likovnim izražajem i kroz razne druge sklopove aktivnosti prikazati svoj grad.

Odgojiteljice i djeca iz skupine Noina Lađa su u sklopu obilježavanja Dana grada Zaprešića provele raznovrsne aktivnosti u kojima su djeca mogla prikazati grad u kojem žive; izradili su plakat, ispisali imena ulica našega grada te proveli aktivnost „Moja ulica“ u kojoj su uz pomoć tehnike izrezivanja i ljepljenja prikazali ulicu u kojoj žive.

 

Plakat „Zaprešić“

Ulice mog grada

„Moja ulica“

 

Obilježavanje Dječjeg tjedna

Povodom Međunarodnog dana djeteta koji se obilježava 03.10. djeca više odgojnih skupina sudjelovala su u obilježavanju Dječjeg tjedna od 03.10. do 07.10. Moto ovogodišnjeg Dječjeg tjedna bio je „Zavrti se, poskoči i u Dječji tjedan uskoči“ te su se tako odvijale razne sportske aktivnosti i natjecanja među djecom i skupinama poput poligona na otvorenom i štafete, velike trke s loptom.

Kao važan aspekt dječjeg razvoja ističe se razvoj samopouzdanja i pozitivne slike o sebi, razumijevanje i uvažavanje međusobnih sličnosti i razlika, opisivanje sebe prema karakteristikama (boja kose, očiju). U skladu s time djeca su napravila plakat o dječjim pravima, crtala svoje autoportrete pred ogledalom, održavali „Krug prijateljstva“, imali dan društvenih igara, opisivali sebe i prijatelje te nabrajali međusobne sličnosti i razlike, igrali igru „Autoportret s kockicom“ gdje su morali nabrojati svoje osobine sukladno broju koji su dobili na kockici.




U suradnji sa gradom Zaprešićem sudjelovali su na otvorenju novog parka. Pripadnici DVD Zaprešić održali su susret sa djecom na protupožarnom prilazu vrtića uključujući i dolazak malog navalnog vozila kako bi upoznali zanimanje vatrogasac.

 

Tjedan mobilnosti

Suradnjom grada Zaprešića i policijske postaje Zaprešić dana 20.09.2022. u sklopu Tjedna mobilnosti, djeca odgojne skupine „Točkice“ sudjelovala su u aktivnosti vezanoj uz sigurnost u prometu. Djeca su prošetala do trga Ivana Pavla II. gdje ih je čekao policijski službenik koji je djeci objasnio važnost nošenja kacige prilikom vožnje biciklom, romobilom ili rolama. Uz pratnju policajke koja ih je naučila kako pravilno prijeći pješački prijelaz, prošetali su do Novih dvora
gdje ih je čekala pripovjedačica sa pričom o povijesti i „Banom u prometu“.

 

 

Posjet Zoološkom vrtu grada Zagreba

11.06.2022. odgojna skupina „Pande" posjetila je Zoološki vrt grada Zagreba. Za vrijeme posjeta djeca su imala priliku vidjeti različite životinje i hraniti ih prema planu Zoološkog vrta (kada se koja životinja hrani). U okviru suradnje sa roditeljima u skupini se provodio projekt „Sve o pandama". Zahvaljujući ovom projektu i suradnji sa roditeljima, organiziran je posjet Zoološkom vrtu s ciljem da djeca vide pandu i uživo. Posjet je kod djece izazvao oduševljenje te se s njega vraćaju puna dojmova. U nastavku slijede neke od izjava djece nakon posjeta:

" Bilo mi je najljepše kada je striček hranio crvenu pandu."

" Bilo mi je najljepše kada su morski lavovi skakali kad im je striček bacao ribu."

" Malo me bilo strah šišmiša, ali su mi bili najbolji."

" Bilo mi je najljepše kod kozica jer su nam dale da ih dragamo."

 

 

 

Katolički vjerski program – odgojna skupina „Noina lađa“

U sklopu redovnih programa Dječjeg vrtića „Vrtuljak“, provodi se i program katoličkog vjerskog odgoja u skupini „Noina Lađa“. Skupina Noina Lađa je mješovita skupina, dob djece je od treće godine do polaska u školu. Ovakav raznolik sastav skupine pozitivno utječe na sva područja razvoja djeteta, jer ono ima priliku stjecati različitija iskustva, a samim time i usvajati više prosocijalnih ponašanja nego u homogenoj skupini.

Program katoličkog vjerskog odgoja isprepliće se kroz sva područja aktivnosti i djelatnosti. Aktivnosti vjerskog odgoja su duhovna nadogradnja i spoj svih događanja u skupini.  U skupini, uz ostale centre aktivnosti, nalazi se i centar za vjerske igre i aktivnosti.

 

Aktivnosti u skupini prate događanja u liturgijskoj godini, a u skupini se često provode projekti, obrađuju prikladni vjerski tekstovi te se uključuju u rad lokalne zajednice. Neki od primjera aktivnosti su: izrada makete Svete obitelji (Projekt „Odgojitelj – roditelj“), nastup na polnoćki u Crkvi Marije Kraljice Apostola, sudjelovanje u hodočašću dječjih vrtića Zagrebačke nadbiskupije u Mariju Bistricu, završna svečanost i oproštaj od predškolaca te euharistijsko slavlje u Crkvi Marije Kraljice Apostola.

 

 

Program Ranog učenja engleskog jezika – odgojna skupina „Smajlići“

U našem vrtiću provodi se program ranog učenja engleskog jezika za djecu od navršene 3. godine života do polaska u školu. Program provode odgojitelji sa položenim znanjem engleskog jezika u skupini „Smajlići“.

Predškolska je dob najpovoljnije životno razdoblje za usvajanje stranih jezika. Osim dobi, važna prednost je i vrtićko okruženje, jer u poticajnom okruženju dijete jezik usvaja spontano i situacijski te kroz iskustvo praktičnih aktivnosti s drugom djecom i odraslima.

 

U skupini se jezik uvodi postepeno, a aktivnosti se provode i na hrvatskom i engleskom jeziku. Jezične strukture se usvajaju kroz svakodnevne situacije, dnevni ritam skupine, pjesme, priče i ostale sadržaje. U sklopu plana i programa, s djecom se provode i aktivnosti kojima se obilježavaju anglosaksonski blagdani. Cilj ovih aktivnosti je osvijestiti kod djece običaje drugih kultura, obogatiti njihovo iskustva i spoznaju. Pomoću specifičnosti tih prigoda utječe se i na formiranje kulturnog identiteta djeteta te na njegov budući odnos prema društvu i okolini.

 

Sadržaj i aktivnosti rada planiraju se u skladu sa potrebama i interesima djece. Djeca kroz svakodnevne aktivnosti situacijskim učenjem engleskog jezika usvajaju znanja i vještine značajne za osnovnu komunikaciju:

  • Uče pozdraviti, predstaviti se, reći svoju dob
  • Predstaviti članove obitelji
  • Imenovati predmete, igračke i igre s kojima se igraju u vrtiću i kod kuće
  • Brojati na engleskom, imenovati boje
  • Koristiti pojmove na engleskom jeziku
  • Upoznavaju se sa običajima zemalja engleskog govornog područja

 

 

 

Majčin dan

U tjednu pred Majčin dan (08. svibnja) u odgojnim skupinama našega vrtića provedene su razne aktivnosti kojima smo obilježili ovaj poseban i važan dan. Djeca su uz pomoć i podršku svojih odgojitelja izrađivala čestitke i ukrase za svoje mame, crtala i slikala portrete, slušala priče i recitacije na ovu temu te proslavila ovaj važan dan u obliku piknika na dvorištu vrtića.

U nastavku slijede izjave djece u dobi od 2 do 7 godina:

Moja mama voli… „Kad Vigo ide doma. Kad Vigo pava.“, „Jabuku, bananu, krušku.“, „Tatu.“, „Seku.“, „Čokoladu.“

„Moja mama se zove Nives. Igramo se sa figuricama i gledamo crtiće. Volim je jer je mama najdraža.“

„Najdraže mi je kad se cijeli dan mama sa mnom igra.  Moja mama ima veliku glavu.“

„Volim mamu jer je lijepa. Skupa radimo tortu i kolače. Beremo bobice koje su visoko.“

„Volim mamu jer je dobra i lijepa i voli se igrati sa mnom. Najviše volim kad se šetamo i kad mi pripremi lijepe haljine za vrtić.“

„Volim ju jer je dobra prema meni. Najviše volim kad igramo uno i čovječe ne ljuti se.“

„Volim kad ponekad spavam sa mamom. Volim ju jer je dobra, lijepa i zato što mi pomaže.“

„Volim mamu zato jer me svaku večer grli i ljubi.“

„Volim grliti mamu i volim ju jer me pusti da malo duže spavam. Najviše volim skakati po njoj i zezati ju.“

„Volim mamu jer mi radi dobre stvari, kad padnem da mi pomogne. Najviše volim kad se šetamo.“

 

 

 

Posjet Javnoj vatrogasnoj postrojbi Zaprešić

04. svibnja obilježava se dan svetog Florijana, zaštitnika vatrogasaca. Povodom tog dana, djecu i odgojitelje odgojnih skupina „Sovice“ i „Ježići“, ugostili su vatrogasci Javne vatrogasne postrojbe Zaprešić. Djeca su se upoznala sa vrlo važnim i odgovornim  zanimanjem vatrogasaca,  vatrogasnom postrojbom, opremom i vozilima. Uz to, vatrogasci su za djecu pripremili razne poligone i igre što je kod djece izazvalo veliku radost i oduševljenje.

 

 

 

Projekt „Put oko svijeta“

U skupini Točkice proveden je projekt Put oko svijeta od  siječnja do travnja 2022. godine. Aktivni sudionici projekta bila su djeca, roditelji i odgojiteljice Zdenka Huško i Marijana Andrec.

 

Ciljevi projekta su: razvoj pozitivnih stavova i odnosa prema drugima, osobama različitog izgleda, jezika i potreba, upoznavanje djece s drugim kulturama i narodima te njihovom poviješću i tradicijom, načinu života u drugačijim uvjetima i dijelovima svijeta kao i upoznavanje različitosti biljnog i životinjskog svijeta te razvijanje partnerstva s roditeljima.

 

Zadaci projekta su: razvoj kreativnosti u različitim oblicima izražavanja i stvaranja, razvoj socijalnih i komunikacijskih vještina te prosocijalnog ponašanja.

 

Djeca pokazuju interes za zastave zemalja svijeta. Listajući Atlas svijeta, dječaci su počeli crtati zastave. Ubrzo su djeca iz skupine počela prepoznavati sve više zastava i imenovati imena sve više država.

Na put oko svijeta Točkice su krenule upoznavajući europske države za koje su pokazali najviše interesa (Francuska, Italija, Španjolska, Portugal, Velika Britanija, Švedska, Slovenija, Slovačka, Rumunjska, Bosna i Hercegovina, Rusija, Vatikan, Austrija i Njemačka). Kraj putovanja po Europi završili smo našom domovinom Hrvatskom. Djeca su upoznala hrvatsku zastavu, grb, himnu, krajeve svojih predaka (rodni kraj roditelja, djedova, baka), ljepote Nacionalnih parkova, poznate hrvatske izumitelje i izume, građevine…

Djeca upoznaju i ostale kontinente kroz raznolikost biljnog i životinjskog svijeta, različitost ljudskih rasa, jezika, pisma, glazbe, plesova i ostalih zanimljivosti.

U samoj skupini imamo multikulturalnu različitost te su nam roditelji, djedovi i bake puno pomogli u suradnji da realiziramo ovaj projekt i približimo djeci druge kulture.

 

Svjetski dan svjesnosti o autizmu

Svjetski dan svjesnosti o autizmu Glavna skupština UN-a odabrala je za obilježavanje 2. travnja čime želi skrenuti pozornosti javnosti diljem svijeta na sve veći problem ovoga složenog poremećaja. U pastoralnom centru Marije Kraljice apostola u organizaciji udruge “Rubikon,” koja djeluje na području Zaprešića i brine o djeci sa poremećajem iz spektra autizma, djeca i odgojitelji iz odgojnih skupina “Krijesnice” i “Ježići” prigodnim programom obilježili su taj važan dan. Nakon prigodnog programa djeca su bila počašćena, a kasnije su imala priliku promatrati puštanje plavih balona koji su postali simbolom tog dana.

 

Vodeni Tjedan zdravlja

Povodom obilježavanja Svjetskog dana zdravlja 07.04., proslavili smo Tjedan zdravlja u vrtiću. Ove godine u središtu Tjedna zdravlja bila je voda. Vodeni Tjedan zdravlja trajao je u razdoblju od 04.04. do 08.04.2022. Djeca su imala priliku kroz razne aktivnosti saznati zašto nam je voda važna i neophodna za zdravlje, upoznati se sa vodom u prirodi, vodi koja nas gradi i okružuje, te o načinima očuvanja vode kako bi ostala čista i pitka.

 

Svjetski dan vode

Skupine našeg vrtića uključile su se u obilježavanje Svjetskog dana vode 22.03., te je isti prikazan kroz mnoge aktivnosti u kojima su djeca naučila nešto novo o vodi. Tako su kroz istraživačko spoznajne aktivnosti, razne sklopove aktivnosti i projekte imali jednostavne eksperimente s vodom i bojama, istraživali kako voda utječe na klijanje sjemenja i naučili da je voda izvor života. Obrađene su i prigodne slikovnice na temu vode. Održan je i susret s meteorologom Zoranom Vakulom koji nas je naučio više o vodi, oblacima te o vremenskim prilikama. Aktivnosti su nastavljene obilježavanjem Vodenog tjedna zdravlja u vrtiću.

 

 

Sklop aktivnosti „Šumske životinje“ 

U odgojnoj skupini „Zvjezdice“ provodio se sklop aktivnost pod nazivom „Šumske životinje“. Aktivnosti su se provodile u pedagoškoj godini 2021./2022., u razdoblju od listopada do ožujka.

Cilj projekta bio je upoznati djecu i proširiti njihova znanja o šumskim životinjama, njihovom domu, načinu života i posebnostima svake pojedine životinje. Iako su djeca već imala neka predznanja o šumskim životinja, ovaj projekt je djeci produbio njihova znanja, ali i otkrio nove informacije i činjenice. Ono što se pokazao  kao najveći uspjeh provedenih aktivnosti jest to što su djeca naočigled obogatila svoj rječnik.

Cilj navedenih aktivnosti bio je zadovoljiti dječji interes o šumskim životinjama i omogućiti djeci da steknu određena znanja i predodžbe o njima i šumi kao njihovom staništu ali i upoznati djecu sa karakteristikama i osobitostima šumskih životinja.

Provedenim aktivnostima kod djece smo razvijali:

-upoznavanje novih pojmova

-usvajanje novih naziva kao što su nazivi nekih vrsta životinja, zimski san, vrste šuma...

-usvajanje znanja o različitim vrstama životinja, njihovih životnih navika, čime se hrane poput medvjeda, vjeverice, ježa, lisice i sove

-vizualnu percepciju različitim fotografijama, enciklopedijama, pričama, knjigama

-dječju maštu i kreativnost (slikanje, bojanje, lijepljenje papirića)

Izložbu dječjih radova možete pogledati na slijedećem linku:

https://www.artsteps.com/view/62358ef43395dfe929a89ced?currentUser

 

ZDRAVA PREHRANA U ODGOJNOJ SKUPINI „SUNCE“

Tijekom jutarnjih voćnih užina primijetile smo da određeni broj djece ne jede voće. Ideja je upoznati djecu sa važnošću unosa voća za njihov rast i razvoj. Kako bi povećali motivaciju za konzumiranjem voća uključili smo djecu u pripremu voćnih salata i prirodnih sokova te samim time potaknuli djecu na iskustveno učenje. Samostalno pripremanje hrane pozitivno je djelovalo na dječje samopouzdanje, a posebno je potaknulo djecu na isprobavanje različitih okusa.

Djeca aktivno sudjeluju u pripremi voća (pranju voća, guljenju, sjeckanju za voćnu salatu). Aktivnost izaziva interes sve djece te privremeno mijenjamo prostorno organizacijsko uređenje sobe da omogućimo sudjelovanje svima, ali i sigurnost radi baratanja nožićima. Određeni broj djece kaže da kod kuće ne rade ovakve stvari jer im roditelji ne dozvoljavaju radi nereda koji se napravi.

Roditelji su se također aktivno uključili u projekt donoseći nam voće kroz cijeli tjedan kako bi mogli provoditi aktivnosti. Roditelji Golub predlažu da nam na jedan dan posude profesionalni sokovnik koji koriste u svojoj teretani. Donošenje sokovnika izaziva oduševljenje i interes kod djece od ranog jutra te nam omogućuje provođenje aktivnosti koje možda nismo planirale, ali su kod djece izazvale velik interes i pobudile su daljnju znatiželju i želju za isprobavanjem različitih okusa.

 

Ova fotografija nastala je u trenutku kada smo djeci rekle da ćemo zajedno s njima pripremiti štrudlu od jabuka za njihove roditelje. Istina je kada kažu da slika govori više od tisuću riječi. Ovako sretna, zadovoljna i samopouzdana djeca san su svakog roditelja i odgajatelja.

 

 

„DAN RUŽIČASTIH MAJICA“

Povodom obilježavanja Nacionalnog dana borbe protiv vršnjačkog nasilja djeca i djelatnici odjenuli su ružičaste majice. U predškolskoj skupini Krijesnice je u suradnji sa psihologinjom provedena radionica s djecom. U prvom dijelu radionice odgajateljica skupine je kroz aktivnost Hotel osjećaja s djecom obradila temu o borbi protiv vršnjačkog nasilja te zajedno sa psihologinjom vodila razgovor o emocijama. Djeca su aktivno sudjelovala i opisivala situacije u kojima se osjećaju tužno, ljutito, prestrašeno, sretno, itd. Nakon razgovora o emocijama psihologinja je pročitala terapeutsku slikovnicu Ruganje i odbacivanje bole: Magarac se osjeća poniženo, autorica Tatjane Gjurković i Tee Knežević (psihologinje u Centru Proventus). Djeca su osvijestila kako ruganje i odbacivanje utječe na druge te kako se pritom osjećaju. Nakon grupne aktivnosti imali su zadatak da slikovno prikažu kako se osjećaju kada se netko prema njima ne ponaša na primjeren način. U ostalim vrtićkim skupinama je također, kroz različite aktivnosti, obrađena tema borbe protiv vršnjačkog nasilja (likovne aktivnosti, izrada ružičastih majica, pisanje poruka dobrih djela, pomaganje starije djece mlađima, socio-emocionalne igre u paru, izrada ružičastih narukvica za svako dijete, razgovor o pravilima ponašanja, aktivnost stablo prijateljstva,…) te su i ostali djelatnici simbolično odjenuli ružičaste majice.

Autor teksta:

Nadalia Fiamengo Pirić, psihologinja,

 

U odgojnoj skupini „Noina lađa“, nakon razgovora s djecom o značenju toga dana, djeca su izrezala svoje ružičaste majice i na njima napisali svoje poruke. Obilježavanju ovoga dana uključile su se i odgojne skupine „Smajlići“ i „Medvjedići“ na način da su djeca i odgojiteljice simbolično obukli ružičaste majice te su kroz aktivnosti toga jutra naglasili važnosti ljubavi i empatičnog ponašanja prema prijateljima.

 

 

Projekt “Boje” u odgojnoj skupini “Sunce”

Početkom pedagoške godine i tijekom odgojno-obrazovnog rada u skupini Sunce uočili smo da nekolicina djece razlikuje i imenuje boje dok smo kod ostalih primijetili interes za spoznavanje boja.

 Ciljevi projekta su: potaknuti djecu na spoznavanje svijeta koji nas okružuje prepoznavanjem i imenovanjem osnovnih i izvedenih boja, analizirati pojave i predmete oko sebe i prikazati ih bojom, razvijati komunikaciju na materinjem jeziku, osobito slušanje i razumijevanje, te razvijati maštu i kreativnost.

Zadaci projekta su: poticati razvoj vizualne percepcije djece uočavanjem predmeta i okoline kroz boje, poticati razvoj pamćenja kroz ponavljanje, poticati razvoj artikulacije glasova, razvoj jezika kroz bogaćenje rječnika te poticati razvoj govornih vještina. Zatim poticati razvoj likovnog senzibiliteta za likovni materijal i sredstva, razvijati kognitivne sposobnosti kod djece potičući ih na manipuliranje i isprobavanje nestrukturiranih materijala te razvijati dječju prirodnu radoznalost, maštu i stvaralaštvo i općenito poticati razvoj dječje kompetencije.

U centre unosimo razne nestrukturirane i neoblikovane materijale, te didaktičke igre izrađene prema interesu djece. Svi ti materijali potiču dječju maštu, a njihovim kombiniranjem dijete na kreativan način ostvaruje i nadograđuje svoje zamisli. Igre različitim materijalima privlače više djece koja razmjenjuju svoje ideje, surađuju, pomažu jedni drugima te na taj način razvijaju svoje socijalne vještine. Dijete u ovim aktivnostima razvija i unapređuje sposobnost rješavanja problema. To se događa kada dijete ima plan koji pokušava ostvariti i pri tom nailazi na problemske situacije koje zatim različitim metodama pokušava riješiti.

Dječje stvaralaštvo i kreativnost vrlo su značajni u cjelokupnom dječjem razvoju. Zahvaljujući stvaralaštvu djeca imaju priliku bolje upoznati svoje mogućnosti, stvoriti pozitivnu sliku o sebi te iskazati svoju individualnost što je jedna od temeljnih odrednica holističkog pristupa i projektne metode.

 

 

Slikovnica u razvoju djeteta

Istraživanja i praktična iskustva pokazala su da čitanje slikovnica djeci od najranije dobi iznimno poticajno djeluje na djetetov kognitivni i socijalno-emocionalni razvoj. Dok odrasli čitaju djeci, između njih se stvara i gradi posebna veza uzajamnosti i bliskosti. Sigurnost, pažnja, ljubav samo su neke od potreba koje dijete zadovoljava zajedničkim čitanjem slikovnice. 

U odgojnoj skupini „Palčići“ slikovnica je često sredstvo u poticanju dječjeg razvoja. U prikupljanju slikovnica vodilo se računa o kvaliteti i vrijednosti svake pojedine slikovnice te primjerenosti dobi djece odgojne skupine. U prikupljanju slikovnica uključili su se i roditelji kroz donacije. Uz svakodnevno čitanje slikovnica djeci i prepričavanje po slikama, u skupini su izvođene kratke dramsko-scenske improvizacije sa štapnim lutkama nakon pročitane priče.

U odgojnoj skupini Palčići čitanje slikovnica:

  • pomaže u stvaranju posebne emocionalne veze između djeteta i odraslog;
  • potiče zadovoljstvo i ugodu djeteta;
  • uvodi dijete u svijet umjetnosti i književnosti;
  • unapređuje djetetove sposobnosti slušanja;
  • pomaže u razvoju opažanja, promatranja, pozornosti i pamćenja;
  • uvodi dijete u raznolik svijet zbivanja i iskustava, omogućuje stjecanje znanja;
  • bogati dječji rječnik i govorne sposobnosti;
  • bogati maštu i kreativno mišljenje djeteta;
  • razvija djetetove osjećaje i sposobnost uživljavanja u osjećaje drugoga;
  • pomaže usvajanju moralnih vrijednosti i humanih poruka;
  • pomaže djetetu da zavoli knjigu.

 

Važnost čitanja u predškolskoj dobi

Čitanje djetetu od najranije dobi pomaže u stvaranju posebne emocionalne veze između djeteta i odraslog te pozitivno djeluje na sve aspekte dječjeg razvoja. Ljubav prema slikovnicama, knjigama i čitanju poticala se u jasličkoj skupini „Ptičice“. Zahvaljujući suradnji sa roditeljima, kroz donaciju pregršt kvalitetnih i razvojno primjerenih slikovnica i sliko priča, djeca su imala priliku uživati u istraživanju raznih sadržaja. Slikovnice za jasličku djecu više sliče igrački no knjizi – rasklapaju se, sastavljaju u maštovite oblike, izrezane su i oblikovane prema nekom liku na slici, debele su i izrađene od kartona ili su mekane i savitljive, izrađene od tkanine, spužve ili plastike. Djeca su uz pomoć odgojitelja naučila baratati sa slikovnicama, a posebno su ih radovale one slikovnice neobičnih oblika i drugačijih materijala.

Ljubav prema pisanoj riječi potičemo i u starijim skupinama. Tako se u predškolskoj skupini „Domaći“ proveo projekt „Svijet bajki“. Navedenom projektu je prethodio projekt „Roditelj priča priču“ koji se održao u godini pred pandemiju. Cilj projekta bio je razvijati kod djece ljubav prema čitanju te osnažiti suradnju sa roditeljima. Za vrijeme trajanja projekta roditelji su kao gosti u skupini pričali, čitali ili pjevali priče. Navedene su aktivnosti kod djece izazvale veliki interes stoga u Godini čitanja skupina ulazi u projekt „Svijet bajki“. Djeca su imala priliku upoznati se sa raznim pričama i bajkama te razvijati svoj vokabular i maštu. Uspješnost projekta vidljiv je u dječjim likovnim radovima, dobroj atmosferi u skupini, domišljatim dramatizacija i dječjem stvaralaštvu kroz osmišljavanje, izradu i prezentaciju vlastitih priča.

 

 

Godina čitanja 2021.

Čitanje djetetu od najranije dobi pomaže u stvaranju posebne emocionalne veze između djeteta i roditelja, potiče ugodu i zadovoljstvo te uvodi dijete u svijet književnosti.

Skupina Točkice uključila se u nacionalni projekt - Godina čitanja 2021., u ožujku 2021., a trajao je do lipnja 2021. Aktivni dionici projekta bila su djeca, njihovi roditelji te odgojiteljice Iva Skender i Marijana Andrec. U projekt se uključila i gradska knjižnica Ante Kovačić.

Cilj projekta bio je približiti djeci kulturu čitanja i pisanu riječ, kao i osnaživanje partnerstva roditelja, vrtića i lokalne zajednice.

Na početku projekta roditeljima je ponuđena anketa o navikama čitanja djeci, a svaki roditelj dobio je i pristupnicu za besplatno učlanjenje u knjižnicu. Djeca i roditelji odlazili su po slikovnicu koju bi čitali preko vikenda, a zatim ju donosili i u vrtić gdje se čitala u nadolazećem tjednu.

Projektom smo obuhvatili 20 slikovnica edukativnog, tematskog, ali i zabavnog karaktera. 

Provedene aktivnosti unutar skupine: formiranje centra knjižnice, čitanje priča, ilustracije i dramatizacije priča, izrada slikovnica, bonton u knjižnici, upoznavanje zanimanja knjižničar, razgovori o pročitanome.

Zbog epidemioloških mjera skupina nije mogla posjetiti knjižnicu. Iz tog razloga, vrtić je posjetila knjižničarka te pročitala djeci priču „Mladi gospodin Aqua“, autorice Ivanke Blažević Kiš. Poznata dječja spisateljica javila se djeci i videoporukom.

Projekt je završio izložbom likovnih radova u GK Ante Kovačić.

 

Igračkom do dječjeg osmijeha

Odgojne skupine Šapice, Zvjezdice i Sunce sa svojim odgojiteljima sudjelovale su u humanitarnom projektu KBC-a Rebro Zagreb pod nazivom “Igračkom do dječjeg osmijeha” u sklopu kojeg se prikupljaju igračke za najmlađe pacijente. Djeca su odvojila svoje igračke i slikovnice te ih zajedno sa svojim roditeljima oprali, obrisali i uredno zapakirali kao poklone. Donijeli su ih u DV Vrtuljak odakle će se transportirati na KBC Rebro Zagreb.


 

 

RODITELJ KAO SUKREATOR PROJEKTA „RASTIMO ZAJEDNO”

Međunarodna profesionalna interdisciplinarna zajednica učenja stručnjaka u ranom i predškolskom odgoju i obrazovanju ( ENNEA ) organizirala je međunarodnu stručno-znanstvenu online konferenciju pod nazivom :

„ Refleksije suvremenih predškolskih kurikuluma

na razvoj predškolske teorije i prakse u svijetu

i Republici Hrvatskoj“

Konferencija je održana 23. i 24. travnja 2021. godine. U okviru sekcije Osnaživanje partnerstva s roditeljima i zajednicom odgojiteljica Ivana Džoja predstavila je projekt proveden u našem vrtiću: Roditelj kao sukreator projekta „Rastimo zajedno“. Projekt je proveden u odgojnoj skupini Mačići pod vodstvom odgojiteljica Tajane Polek i Ivane Džoja.

Sažetak

Djeca danas sve manje vremena provode sa svojim obiteljima, a sve više u odgojno-obrazovnim ustanovama i zbog toga je jako važna suradnja između obitelji i odgojno-obrazovnih ustanova. Dobrobiti te suradnje su višestruke, kako za obitelj, tako i za dijete, ali i za odgajatelje.

Vođeni idejom Edwina A. Lockea, kako postavljanje jasnih, dobro razrađenih i dostižnih ciljeva djeluje motivirajuće te se njima ostvaruje povećana učnkovitost i bolja izvedba, a ljudi koji sudjeluju u definiranju cilja aktivnije će sudjelovati i u njegovoj realizaciji, roditelji su potaknuti na aktivno uključenje u kreiranju kurikuluma. Ovim radom želi se prikazati kako se u DV Vrtuljak roditeljima omogućava da ostvare svoje „pravo na sudjelovanje“. Roditeljima su ponuđeni novi modaliteti suradnje koji uključuju analizu i vrednovanje procesa uz dugoročnu dobrobit razvoju osobnosti pojedinca. Time je stvorena  zajednica roditelja i odgajatelja  koji razvijaju zajednički diskurs i suradnju s ciljem poboljšanja prakse i podizanja roditeljskih kompetencija. Vrtić i obitelj su suradničke ekipe jer imaju  zajednički cilj, a to je odgoj djeteta. Ovakav vid suradnje i kontuiranog uključivanja roditelja u rad skupine pozitivno utječe na sve aktivne sudionike procesa.

Roditelji su samostalno osmišljavali aktivnosti za skupinu u skladu sa razvojnom dobi djece te osiguravali potrebne materijale, a sve nastalo provedbom tih aktivnosti je implementirano u daljni rad skupine.

Ključne riječi: kurikulum, kompetencije, partnerstvo, ciljevi, vrednovanje procesa.

Literatura:

  1. Hansen, K. A., Kaufmann, R. K. i Burke Walsh, K. (2001). Kurikulum za vrtiće. Razvojno-primjereni program za djecu od 3 do 6 godina.Zagreb: Udruga roditelja Korak po korak.
  2. Locke, E. A., Latham, G. P.(1990). A theory of goal setting and task performance. New Yersey

 

 

PROJEKT „MOJE TIJELO“

Projekt se provodio krajem siječnja 2021.godine, u skupini „Ljubičice“ (3,1-4,9), a provodile su ga odgojiteljice Marija Gjermek i Ivana Novoselec.

Cilj projekta je bio pomoć djetetu da upozna svoje tijelo i postane svjesno svojih potreba.

Projekt smo provodile kroz razne aktivnosti: upoznavanje s dijelovima ljudskog tijela, imenovanje organa, pravilno pranje ruku, higijena zubi, pravilna prehrana, važnost tjelovježbe i boravka na svježem zraku. Od likovnih aktivnosti s djecom smo izradile veliki obris tijela našeg prijatelja te smo mu nacrtali organe, a crtali smo i kostur te žile u našem tijelu.

Pjevali smo pjesmice „ Šubi-dubi“, “Glava, ramena, koljena“,“Hoki-poki“ . Čitali smo slikovnice :“Petra ide liječniku“, „Kupam se“, „Gric i Grec“,“Jana i higijena“, a proučavali smo i enciklopedije o tijelu.

Djeca su kroz projekt proširila spoznaje o svom tijelu, razvila svijest o sebi, naučila dijelove svog tijela, organe te njihove funkcije.

Projekt je u djece izazvao veliki interes. U projektu su sudjelovala sva djeca te je time ostvareno i zajedništvo u skupini.

ZDRAVSTVENI ODGOJ U VRTIĆU JE PRVA STEPENICA ZDRAVOG NAČINA ŽIVLJENJA.

Razvoj fine motorike od najranije dobi

Fina motorika je niz koordiniranih pokreta kostiju, zglobova i mišića šake (posebno prstiju) radi izvođenja malih, preciznih pokreta. Usko je vezana uz koordinaciju oko-ruka (mogućnosti da ruka i prsti pravilno izvrše zadatak koji smo vidjeli okom). Fina motorika nužna je za izvođenje nebrojeno mnogo svakodnevnih zadataka koje mi odrasli izvodimo s lakoćom, a koje djeca od rođenja do predškolske dobi moraju uvježbavati kroz zabavne aktivnosti koje će prihvatiti kao igru. 
U skupini Lavići od rujna razvijamo finu motoriku djece, praćeno njihovim interesima i vodstvom, a sve kroz igru i inicijativu djece. Tako su aktivnosti za razvoj fine motorike uklopljene u svakodnevne aktivnosti skupine – likovne, istraživačke, manipulativne. Jedne od svakako djeci dražih aktivnosti su likovne – slikanje kistom i baratanje istim, izrada kolaža s kojim su se djeca susrela prvi puta, svakodnevno crtanje i šaranje. Ovo su važne aktivnosti za koordinaciju oko – ruka; dijete treba manipulirati predmetima kako bi došlo do željenog rezultata (stavljanje kista u boju, zatim slikanje po papiru; otvaranje i zatvaranje flomastera; mazanje ljepila na papir i ljepljenje papirića na isto mjesto; rezanje škaricama u linijama, pokreti prstima (otvaranje-zatvaranje škarica)). Djeca su spontanu krenula u aktivnost nizanja perli na špagu, po svojim željama, a odgojitelji su tu igru proširili i ponudili djeci perle koje se nižu prema zadanom predlošku - dijete treba koristiti obje ruke odjednom, jednom za držanje štapića, a drugom za slaganje perli. Ove aktivnosti su svakodnevno prisutne u skupini, nadograđuju se i slušaju dječji interesi i potrebe. Dijete dobro razvijene fine motorike biti će sposobno izvršavati praktične aktivnosti koje se odnose na brigu za samoga sebe: pravilno jesti žlicom, vilicom, pa i nožem, počistiti prosipanu hranu, otvoriti/zatvoriti bočicu sa sokom, otkopčati/zakopčati gumbe, otvoriti/zatvoriti patentni zatvarač na jakni, zavezati cipele.